İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hayatınız Boyunca En Az Bir Kere İzlenmesi Gereken Filmler

Son güncelleme tarihi Ocak 26, 2022

İzlenmesi gereken filmler listemiz bir çok farklı kategoriden seçilerek oluşturulmuş Modern Klasik filmleri içerir. İçlerinden belki bazıları türü nedeni ile tekrar izlemeyeceğiniz filmler olsa da en az bir kere izlemeniz tavsiye olunur. Bu filmler klasik kitaplar gibidir, bakış açınıza, sinema zevkinize ve bilginize değer katacaklarından hiç şüphemiz yok. İyi bir sinema sever “Ne izlemeli” listemizden bir çoğunu zaten izlemiştir diye düşünüyoruz. Ne izlemeli listemiz her hangi bir kriter içermemektedir. Sizi Gelmiş geçmiş en iyi filmler öneri listemiz ile baş başa bırakıyoruz ;

İzlenmesi Gereken Modern Klasik Filmler ;

Titanic – Titanik – 1997 – IMDb:7,8

izlenmesi gereken filmler Titanik
Ölmeden önce en az bir kere izlemeni gereken filmler

Bir nesli salya sümük ağlatan Klasik Film Titanik. Tarihin yazdığı, batmaz denilen gemide yaşanan zengin kız , fakir oğlan konulu aşk filmi. Oyuncu kalitesi ve senaryosu ile gerçekten muhteşem. Jack karakterine hayat veren DiCaprio ve Kate Winslet’ten muhteşem oyunculuğu izleyeceksiniz. Halen izlemediyseniz bence pijamalarınızı ve kağıt mendilinizi hazırlayıp bu klasik filmi kesinlikle izleyin.

The Notebook – Defter – 2004 – IMDb :7,8

The Notebook izlenmesi gereken filmler
Ölmeden önce en az bir kere ilemeni gereken filmler

Nicholas Sparks’ın 1996 tarihli aynı isimli romanından uyarlanan film konu olarak 2. Dünya savaşına denk gelen ve sınıfsal farklılıklar yaşayan iki gencin aşk hikayesini konu almaktadır. Her şeye rağmen bir araya geleceklerine olan inançları acaba sonunda onları amaçlarına ulaştırıyor mu ? Savaş ve Dramı bir araya getiren film klasikler arasında yerini almış durumda.

Parasite – Parazit – 2019 -IMDb: 8.6

En iyi Film Önerileri. 2019 yılının en iyi filmleri

Doğuştan zengin olan bir aile ile zekaları dışında pek bir şeyleri olmayan iki ailenin o veya bu nedenle bir araya gelmesi ile başlar hikaye. Zekaları sayesinde lüks bir hayat yaşamaya başlayan Kim ailesi, sadece yaşantılarını sınıf atlatmamış, aynı zaman da Park ailesinin varlıklarını üzerlerine geçirmeye başlamışlardır. Takı davetsiz bir misafir gelene kadar.

The Sixth Sense – Altıncı His – 1999 – IMDb: 8,1

izlenmesi gereken filmler

6. His konusu ve Bruce Wills (Crowe) Haley Joel Osment (Cole) ikilisinin oyunculukları itibari ile Klasik Film listesine girmiştir. Crowe mesleğinden uzak, geçmişinde yaşadığı korkunç bir tecrübenin etkilerini hale n üzerinde taşıyan bir Psikiyatrdır. Cole adlı bir çocuğun doktorluğunu yapmaya başlar ve onunla belki de olmaması gereken seviyede yakınlaşırlar. Bu yakınlaşma Cole’a iyi gelse de, Dr. Crowe acı gerçekle yüzleşeceği bir kırılma noktasına doğru ilerlemektedir. Klasik Filmin ünlü repliği “I see Dead Peoples”.

The Hate U Give – Sessiz Kalma – 2018 IMDb: 7,2

Sessiz Kalma izlenmesi gereken filmler
Ölmeden önce en az bir kere izlenmesi gereken filmler

Film konu olarak bu günlerde sıkça duyduğumuz ırkçılığı ele almakta. Aslında bir den çok sağlam fikri ayakları yere basan bir senaryo ile izliyorsunuz. Yoksul bir semtte okula başlayan 16 yaşındaki Starr’ın bir arkadaşı, teninin rengi dolayısı nedeniyle polis kurşunu ile hayatını kaybediyor. Bu durum karşısında başlarda ne yapacağının bilemeyen Starr’ın hikayesini ve verdiği sağlam mesajları izliyorsunuz.

A Star Is Born – Bir Star Doğuyor – 208 – IMDb: 7,6

En iyi 2018 Filmleri - A Star Is Born / Bir Yıldız Doğuyor
İzlenmesi gereken 35 filmden biri Bir Star Doğuyor.

 Lady Gaga’nın oyunculuk yeteneğiyle harmanlandığı 2018 yapımı filmde, klasikleşmiş bir konunun nasıl ilgi çekici ve iddialı bir hale gelebildiğine şahit oluyoruz. Bir zamanların ünlü country şarkıcısı Jackson Maine (Bradley Cooper), kariyerinde düşüşe geçtiği bir dönemi yaşarken Ally (Lady Gaga) adında yetenekli ancak tanınmamış genç bir müzisyen ile tanışır. Bir araya gelmelerinin ardından kısa sürede yakınlaşan ikilinin birlikte sergiledikleri performanslar herkesin dikkatini çeker ancak Ally kariyerinde yükselişe geçerken, kötü alışkanlıklarından vazgeçemeyen Maine onun gölgesinde kalır.

Casablanca – Kazablanka – 1942 – IMDb:8,5

izlenmesi gereken filmler

Unutulmaz bir aşk filmi, hem de Humphrey Bogart ve Ingrid Bergman’ın unutulmaz oyunculukları ile kült olmuş bir yapımdır Kasablanka. 2. Dünya Savaşı sırasında Fas’ın Kazablanka kenti, Hitler’den kaçan tüm Avrupa’lı mülteciler için rengarenk, çeşitli bir görünüm kazanmıştır. Rick Blaine karakteri, şehrin en popüler barını işletmektedir. Bir gün eski aşkı Ilsa, direniş lideri kocası Victor Laszlo ile birlikte gelir. Rick, Ilsa ve Victor’un şehirden kaçmalarını sağlayabilecek tek kişidir.

The Farewell – Elveda – 2019 – IMDb: 7,6

Klasik Filmler The Farewell

Dram yüklü bu aile filmi Amerika’da yaşayan 3 kişilik Çin’li bir ailenin, büyük annelerine konan kanser teşhisi haberi ile başlıyor. Bu gerçeği kendisine söylemeden son günleri huzurla geçirmesi için yanına gitmeye karar veriyorlar. Ve biz bu uzun veda sürecine tanık oluyoruz.

The Perks of Being a Wallflower -Saksı Olmanın Faydaları – 2012- IMDb: 7,9

izlenmesi gereken filmler

Arkadaşları tarafından hiçe sayılan, küçümsenen Charlie, dışarda bunlarla mücadele ederken iç dünyasında travmalarını atlatmaya çalışan asosyal bir çocuktur. Bunlar yetmiyormuş gibi zaten tek olan dostunun intihara teşebbüs etmesi onu artık iyice dibe batırır. Takı liseye başladığı yeni okulunda tanıştığı iki kardeş ile arkadaş olana kadar. Dünyanın göremediği her detayını arkadaşları ona gösterecektir.

Rebel Without a Cause – Asi Gençlik – 1955 – IMDb: 7,7

izlenmesi gereken filmler Titanik asi genclik
Asi genclik – Glmiş geçmiş en iyi filmler

Los Angeles’da yaşamaya başlayan 17 yaşındaki Jim’in hayatını izliyoruz. Yeni okulu ve yeni şehrinde yaşadıkları ile, Amerikan aile yapısı, kuşak çatışmaları ve ahlak üzerine önemli yorumların yapıldığı klasik bir film. Hikaye; Jim’in toplum içinde alkol içme yasasını ihlal etmesi ile düştüğü karakola gelen ailesini tanıyarak başlıyor.

Promising Young Woman – Yetenekli Genç Kadın – 2020 – IMDb: 7,5

izlenmesi gereken filmler

Yetenekli bir genç kız yaşadığı acı bir olay sonucunda geleceği mahvolur. Tıp fakültesini bırakmak zorunda kalır. Sorunlu ailesinin yanında yaşamaya ve kahve dükkanında çalışmaya başlar. Pki her şeyden vazgeçmiş midir ? Dışardan durağan bir hayatı yaşadığı düşünülen Cassie aslında intikam peşinde koşmaktadır.

Knives Out – Bıçaklar Çekildi – 2019 – IMDb: 7,9

klasik filmler

85 Yaşında ünlü bir Roman yazarı olan Harlan evinde ölü bulunur. Polis ölümü incelerken araştırmaya gizlice dahil olan meralı dedektif Benoit’in hikayesini izliyoruz. Yazarın ailesinden hiç bir bilgi alamayan dedektifimiz tüm ipuçlarının üzerine gitmeye başlar. Derinleştikçe işlerde garipleşir. Klasik bir dedektif filmi gibi görünse de gerek oyuncu kadrosu gerek konusu ve yönetmenin başarısı filmi keyifli bir hale getirmiş. Bu nedenle klasik film listemizde bir yer verdik.

The Boy In The Striped Pajamas – Çizgili Pijamalı Çocuk – 2008 – IMDb:7,8

ne izlemeli film listesi

2. Dünya savaşı sırasında 1.5 Milyon yahudinin öldürüldüğü Auschwitz toplama kampın da yaşayan bir çocukla , kampın yanında yaşamaya başlayan diğer bir çocuğun arkadaşlığının anlatıldığı duygu yüklü bir film. İnsanlığın en karanlık dönemini iki çocuğun gözünden anlatan bu klasik filmin konusu John Boyne’un romanından uyarlanmıştır.

Rocky – 1976 – IMDb:8,1

Klasik filmler serisi Rocky

Çıktığı yıl 10 dalda Oscar’a aday olup 3^ünü kazanmış, bir kuşağın hayallerinde yer etmiş Rocky Balboa efsanesi. Sonraki filmleri ile seri haline gelen yapımın ilk filmi Rocky’de amatör bir boksörün üst ligdeki maçına hazırlanışı ve efsane maçı izliyoruz. Bu süre.de Rock’nin en büyük destekçisi biricik aşkı Adrian ve Antrenörü olacaktır.

Schindler’s List – Schindler’in Listesi – 1993 – IMDb: 8,9

Dünyanın En iyi Filmleri - Schindler's List - Schindler'in Listesi
Dünyanın En iyi Filmleri – Schindler’s List – Schindler’in Listesi

2. Dünya Savaşı yıllarının Nazi Almanya’sında girişimci bir Alman Oskar Schindler, askeriye için metal kaplar üreten bir fabrika kurar ve bu iş için sermayeyi ve iş gücünü Yahudiler üzerinden sağlar. İlerleyen zamanda Yahudiler’in gördüğü baskıyı içine sindiremeyen Schindler, onları kurtarmak için uzunca bir liste yapar. 1995 Oskar törenlerinde 12 dalda aday gösterildi. 7 Oskar ödülü aldı. En çok ödül alan Klasik sinema filmlerinden biridir.

The Shining – Cinnet – 1980 – IMDb: 8,4

cinnet izle

Psikoljik gerilim türünün en iyi örneklerinden biridir Cinnet. Jack’in doğaüstü sezgilere sahip olan küçük oğlu, zamanla tatil için geldikleri otelin içerisinde yalnız olmadıklarını, geçmiş ve gelecekten gelen hayaletlerle birlikte yaşadıklarını görür ve ailesini buna inandırmaya çalışır. Aile bir kar fırtınası sebebiyle dağda konuşlanan bu otelde mahsur kaldığındaysa Jack doğaüstü varlıklar tarafından ele geçirilir ve yavaş yavaş aklını kaybetmeye başlar.

Annihilation – Yok Oluş – 2018 – IMDb: 6,8

İzlemelik Filmler Annihilation

Ne olduğu keşfedilmeyen bir doğa üstü aktivite giderek etkisini büyütmektedir. Karantina altına alınan ve giriş çıkışların yasaklandığı bölge gittikçe genişlemekte ve kapladığı alanı içine almaktadır. Alana girenlerden şimdiye kadar sadece bir kişi geri dönebilmiştir ve oda hastadır. Bir grup bilim insanı geri dönüşü olamayan yolculuğa çıkıp ne olduğunu anlamak için gönüllü olarak alana girerler. Sonraki mücadele sadece bilinmezlikle değil, doğayla ve kendileri ile olacaktır.

Harry Potter – 2001 – IMDb: 7,6

harry Potter film serisi
İzlenmesi gereken filmlerden seri halindeki film

Bu büyülü film serisini daha izlemediyseniz bence bu aralar tam zamanıdır. Büyücü Anne ve babasını kaybeden Harry yetiştirilmesi için bakıcı bir ailenin yanına verilir. Orada dışlanarak büyüyen Harry vakti geldiğinde anne ve babasının gittiği büyücülük okuluna çağrılır. Harry için büyülü dünyanın ve soluksuz maceranın kapıları aralanır. Harry Potter serisi , yüzüklerin efendisi serisi ve Matrix serisi gibi klasik filmler arasında yer almış, dünya çapında hayranlarının halen aktif olduğu sinema filmleridir.

Life is Beautiful – Hayat Güzeldir – 1997 – IMDb:8,6

Pozitif Psikolojiye etki eden film önerileri

Orjinal adı La Vita e Bella ‘dır. Film 1997 yılında çekilmiş ancak konu aldığı yıllar 1930. O yıllarda İtalya’da yaşayan yahudi bir kitapçının hayatını izliyoruz. Romantik ve komik unsurları içinde barındıran filmde drama, politik baskı, toplum psikolojisi her şey var. Kahramanımız aşık oluyor ve evleniyor. Bu evlilikten de bir erkek çocuğu dünyaya geliyor. Talihsizlik odur ki Almanya’da başlayan yahudi karşıtı hareketin sonrasında işgal için ilk durak İtalya oluyor. Kitapçının ailesini yahudi toplama kamplarına götürülmemeleri için ortaya koyduğu plan ve çaba ise gerçekten çok yaratıcı.

Dead Poets Society – Ölü Ozanlar Derneği- 1989 – IMDb:8,1

lü Ozanlar Derneği Klasik film serisi
Gelmiş geçmiş en iyi filmler

Welton Akademisi ciddi, disiplinli ve akademik çevrelerde saygınlığı yüksek olan ancak gerici bir yönetime sahiptir. Yönetim kadrosunun muhafazakar ve ortodoks tavırları okulu, öğrenciler için sıkıcı ve bunaltıcı bir yer haline getirmektedir. Taki yeni öğretmen John Keating’in okula atanmasına kadar. Keating öğrencilerine ders kitaplarını yırtıp atmalarını, kalıplaşmış düşünce şekillerinden uzaklaşmalarını ve hayatlarını dolu dolu yaşamalarını öğütlemesiyle okulun statükocu tavrına son derece zıt bir profil çizmektedir. Öğrencilerini şiir ve nitelikli edebi yapıtlarla tanıştıran Keating onların pek çoğu üzerinde derin bir etki yaratır ve onların geleceğe dair hayallerinin şekillenmesini sağlar. Devrimci bir ruh taşıyorsanız bu Ktaptan uyarlanma klasik film tam da size göre.

Hidden Figures – Gizli Sayılar – 2016 – IMDb : 7,8

Kadın Konulu Film önerileri
İzlenmesi gereken kadın konulu film

3 siyahi kökenli kadının NASA da verdikleri mücadeleyi anlatan filmdir. 3 Kadın NASA’da büyük işlere imza atmaktadır. Uzay ve bilimlerinin derinliklerindeki sorunları müthiş zekalarıyla çözmeye çalışan bu kadınlar gelmiş geçmiş en önemli NASA operasyonlarından birinde de büyük rol oynayacaklardır. Dünya yörüngesine çıkan ilk Amerikalı astronot John Glenn’in bütün dünyayı heyecana boğan operasyondaki her adımı bu 3 zeki bilim kadınının yardımıyla olacaktır. Peki mücadeleler sadece işleri midir ?

The Dark Knight – Kara Şövalye – 2008 – IMDb:9

Dünyanın En iyi Filmleri -The Dark Knight - Kara Şovalye
Gelmiş geçmiş en iyi filmler

Batman Üçlemesinin 2. filmi. The Dark Knight’da, Batman suça karşı savaşını daha da ileriye götürüyor: Teğmen Jim Gordon ve Bölge Savcısı Harvey Dent’in yardımlarıyla, Batman, şehir sokaklarını sarmış olan suç örgütlerinden geriye kalanları temizlemeye girişir. Bu ortaklığın etkili olduğu açıktır, ama ekip kısa süre sonra kendilerini, Joker olarak bilinen ve Gotham şehri sakinlerini daha önce de dehşete boğmuş olan suç dehasının oluşturduğu karmaşanın ortasında bulurlar.

Signs – İşaretler – 2002 – IMDb:6,7

klasik film önerileri
Gelmiş geçmiş en iyi filmler


M. Night Shyamalan’dan harika bir bilimkurgu, gerilim filmi. Kardeşive kızı ile çiftçilik yapan eski rahip, bir gün tarlasında devasa ve kusursuz işaretlerin olduğunu görür. Bunun sadece kendi başlarına geldiğini düşünseler de sonrasında öyle olmadığını ve kapılarına dayanan misafirlerin kim olduklarını anlayacakları an çok yakındır. Defalarca izleyeceğiniz klasik bir film olarak Sign tavsiye edlir.

Minari – 2020 – IMDb: 7,5

izlenmesi gereken filmler
Gelmiş geçmiş en iyi filmler

1980’lerde Amerikan hayalini yaşamak için kırsal bir bölgeye göç eden Kore’li Yi ailesinin hikayesini izliyorsunuz. Jacob’un çiftlik kurma hayaliyle Arkansas’a taşınan aile, kendi kimlik krizleri ve Reagan döneminin ekonomik zorlukları arasında sıkışıp kalır.

Ocean’s 8 – 2018 – IMDb: 6,3

oceans 8 klasikler
Gelmiş geçmiş en iyi filmler

Ocean’s serisinden tanıdığımız Danny Ocean’ın kız kardeşi olan Debbie Ocean, beş yıllık bir hapis deneyimnin ardından cezasını tamamlamış ve serbest kalmıştır. 5 yılona yetmemişolacak ki Debbie hemen yeni bir soygun planına girişir. Yıldızlar yağmurunun yaşandığı bir Gala’yı hedef alan Debbie, soygun için sekiz kişilik mükemmel bir kadro toplar ve sekiz kişilik bu usta hırsız grubu, kusursuz soygun için kolları sıvarlar.

The Greatest Showman – En Büyük Şovmen – 2017 – IMDb:7,6

izlenmesi gereken filmler
Gelmiş geçmiş en iyi filmler

12 Yaşında askerlere satış yaparak ticarete atılan Barmum kendi hayalinin peşine düşer. Dünyanın en büyük şovunu yapmak onun için her şeydir. Bu hayaline karısının da desteği ile adım adım yaklaşır. Barnum, dünyanın farklı yerlerinde, anomalileri ile yaşamak zorunda kalan kişileri, genç yetenekleri ve azimli girişimcileri toplar. Tarihin ilk sirki bakalım nasıl olacak ?

The Prestige – Pirestij – 2006 – IMDb:8,5

Prestij izlenmesi gereken filmler
Gelmiş geçmiş en iyi filmler

Sihirbazların dünyasına bir de bu açıdan bakmalısınız. Ölesiye rekabet halindeki iki sihirbazın gösteri dünyasında yaptıkları, bir birlerine yaptıklarının yanında hiç kalacak. İzlenmesi gereken filmler listemizin konusu, oyunculuk ve yönetmen başarısı olarak benim favori filmimdir. Belirli aralıkalrla izlemek isteyeceğiniz mükemmel bir yapım

Lady Bird  – Uğur Böceği – 2017 – IMDb: 7,4

izlenmesi gereken filmler
Ölmeden önce izlemeniz gereken filmler

Christine, üniversite stresi, ergenlik ve sosyal hayatın zorlukları ile mücadele ederken annesi gibi olmamaya çalışan ama bunu başaramayan bir genç kızdır. Eşini kaybeden annesi hayatı tek başına sırtlanmış ve durmak bilmeden çalışmaktadır. Annesi ile olan ilişkisini düzeltemeyen Uğur Böceği üniversite için uzaklara gitmeye çalışır.

Shutter Island – Zindan Adası – 2010 – IMDb: 8,2

Gelmiş geçmiş en iyi filmler
İzlenmesi gereken filmler – Zindan Adası

İki detektifin, ortadan kaybolan bir akıl hastasının akıbetini çözmek için Shutter adasında bulunan Ashecliffe Akıl Hastanesine gider. Soruşturma derinleştikçe olaylar çok ilginç bir hal alır. Akıl oyunları ile çözüme ulaşmaya çalıştıkça, oyun içinde oyun olduğunun fark edilmesi biraz zaman alacaktır.

The Truman Show – 1998 – IMDb:8,1

izlenmesi gereken filmler
İzlenmesi gereken Filmler Truman Show

Televizyon sektörü üzerine yapılan en esaslı eleştirilerden biri olan Truman Show sinema tarihinin en yaratıcı senaryolarından birine sahiptir.. Aynı zamanda başrolündeki Jim Carrey’nin olağanüstü performansını da kesinlikli filmi izlenmesi gereken klasikler arasına koymaktadır. Film her şeyin yolunda gittiği, hayatın neşeli ve eğlenceli geçtiği, sakinlerinin hiç bir sorun yaşamadan günü bitirdiği bir kasabada başlar. Bir hayat bu kadar kusursuz olabilir mi?

Edward Scissorhands – Makas Eller – 1990 – IMDb: 7,9

izlenmesi gereken filmler

Hüzünlü ve komik bir Frankenstein hikayesidir Edward Makas Eller. Edward’ı yapan mucit onu istediği gibi tamamlayamadan ölmüştür. Makas eller ile yaşamaya çalışan Edward Peg ile tanışır. Hayata adapte olmaya alışan Edward ve Peg’in komik ve hüzünlü hikayesini izleyeceksiniz.

Pulp Fiction – Ucuz Roman – 1994 – IMDb: 8,4

Klasik Mafya Filmi
İzlenmesi gereken en iyi mafya filmi.

Honey Bunny ve Pumpkin, hayatlarına biraz hareket katmak isteyen genç ve birbirine aşık bir çift küçük soyguncudur. Öteyandan, iki kaşarlanmış gangster, Vincent Vega ve Jules, günlük işlerinden biri olarak, patronlarına ödemeyi geciktiren bir kaç sahetekar genci vurmaya giderler. Vincent patronun güzel ve genç karısına bebek bakıcılığı yapmakla da görevlendirilirken ortağı suç yaşamına son vermeye karar verir. Cesur bir boksör ise para karşılığı hile yapmayı reddederek şehirden kaçar. Kader bu aykırı tipleri muhteşem bir şekilde bir araya getirecek, yollarını kesiştirecektir.

When Harry Met Sally – Harry Sally’yle Tanışınca – 1989 – IMDb: 7,6

Bir yolculuk sırasında karşılaşıp tanışan Harry ve Sally isimli iki genç sohbetleri esnasında aynı üniversiteden mezun olduklarını, ancak daha önce hiç karşılaşmadıklarını fark ederler. Bu keyifli sohbet sırasında konu ikili ilişkilere gelir ve iki karşı cinsin arkadaş olup olamayacağı üzerine uzun uzun tartışırlar. Sonuç ise arkadaş olamadıkları yönündedir. New York’a vardıklarında ayrılırlar ve ikisi de ayrı ayrı kendi hayatlarını yaşamaya devam ederler. Ta ki kader yollarını tekrar kesişene dek..

The Fault In Our Stars – Aynı Yıldızın Altında – 2014 – IMDb: 7,7

İzlenmes gereken filmler
izlenmesi gereken en iyi aşk filmi.

Biri kanserle mücadele eden ve bir oksijen tüpüyle yaşamak zorunda kalan Hazel, diğeri kanserle savaşmış kanseri yenmiş ama bir bacağınıda kaybetmiş Augustus. İkili bir destek seansında tanışırlar. Birbirlerine aşık olan gençler, Hazel’in hayalini gerçekleştirmek için yola koyulur.

Forrest Gump – 1994 – IMDb:8,8

Ne izlemelei Forest Gump
İzlenmesi gereken Filmler Forrest Gump

Forrest Gump, düşük I.Q. sahibi genç bir adamdır. Jenny ile tanıştığında ona aşık olur. Gump aralarında Elvis Presley, Kennedy, Nixon’ın da olduğu tarihsel kişilerle kaza eseri tanışır ve 50’lerden 70’lerin sonuna kadar gelen bir süre zarfında olaylar gelişir. Gump tamamen tesadüf olarak Vietnam savaşına ve Amerikan yakın tarihinin önemli olaylarına şahitlik eder ve hatta rol alır. Ancak bilmeden yaptıklarının ne kadar önemli sonuçları olduğundan da haberi yoktur. Forest Gump bir çok duyguyu size yaşatacak olan mükemmel konulu harika bir Klasik filmdir.

Uçak – Airplane – 1980 – 7,7

Gelmiş geçmiş en iyi filmler
Gelmiş geçmiş en iyi filmler

Bir çok old bu filmi izleyip o dönemde çok kahkaha atmıştır. Türünün en güzel temsilcilerinden biridir. Bir uçakta seyahat eden ve Dünya savaşının çıkmasını sebep olmuş Ted, pilotlar zehirlenip devre dışı kalınca , uçağın kontrolüne ele almak zorunda kalır.

Esaretin Bedeli – The Shawshank Redemption – 1994 – 9,3

En iyi Filmler - The Shawshank Redemption - Esaretin Bedeli
Ölmeden önce en az bir kere izlenmesi gereken filmler

Andy ve Red isimli iki mahkumun hapishanede kendilerine inşa ettikleri yeni dünyayı konu alıyor . Shawsank Hapishanesi’nde dayak, işkence ve tecavüz gibi kötü olaylar yaşanmaktadır. Buna rağmen Andy hayata bağlı ve iyimserdir. Hatta o kadar iyimserdir ki çevresindeki diğer mahkumlarda bu ruh halinden etkilenmeye başlar. 25 Milyon dolar bütçe ile yapılan film 55 milyon doların üzerinde hasılat elde etmiştir. Hayatınızda en az bir kere ilenmesi gereken bir filmdir.

Ruhların Kaçışı – Spirited Away – 2001 – IMDb:8.6

Gelmiş geçmiş en iyi filmler

Hayao Miyazaki imzalı Animasyon film türünde izlenmesi gereken harika bir film. Ailesini kurtarmak için boyundan büyük işlere ve maceralara katılan küçük Chihiro’nun muhteşem hikayesini izleyeceksiniz. Chihiro’nun hayatta kalmasının tek yolu ruhların dünyasına gelip bir çeşit ‘hayalet dinlenme tesisi’ olan otelde kendine bir iş bulmasıdır. Chihiro bunu başarır ama ruhlara ait bu farklı boyutta sıkışıp kalmıştır. Bu animasyonu ölmeden önce ilemeniz gereken filmler listesine eklemnizi tavsiye ederim.

12 Angry Men – 12 Kızgın Adam – 1957- IMDb : 9

En Çok İzlenen Filmler - 12 Angry Men - 12 Kızgın Adam
En Çok İzlenen En iyi Filmler – 12 Angry Men

Bambaşka bir çekim ve konu tarzı ile sinema klasiklerinin arasına girmeyi başarmış en iyi filmlerden bir diğeri. Mahkeme de yargılanan bir genç ve duruşmayı takip eden 12 Jüri. Yargılama süreci bitip karar aşamasına gelindiğinde 11 Jüri çocuğun suçlu olduğunu söyler. 12. Jüri ise tam tersini. Olay bu 12 kişinin bu konu hakkındaki görüşlerini paylaşması ile bir odada geçiyor. Konu olarak sıkıcı gibi gözükse de gelmiş geçmiş en iyi filmler arasındadır.

Yeşil Yol – The Green Mile – 1999 – IMDb: 8,6

Ölmeden önce ilenmesi gereken en iyi filmler
Gelmiş geçmiş en iyi filmler

İzleyenleri göz yaşlarına boğmuş ölmeden önce mutlaka izlemeniz gereken bir başka klasik filmdir Yeşil Yol. Yeşil Yol Konusu : İdam mahkumlarının getirildiği ve elektrikli sandalyeye oturana kadar ki sürede kaldıkları E-Tipi cezaevinde geçmektedir hikaye. Bir gün idam mahkumu olarak getirilen iri cüsseli siyahi mahkum aslında herkesin hayatını değiştirecektir. Çocuk gibi bir zihni ve kalbi olan mahkum, iki çocuğu öldürmekle suçlanmaktadır. Sonu yaklaştıkça aslında yeni başlangıçlar olmaktadır.

Amelie – 2001 – IMDb: 8.3

Pozitif Psikolojik Film Önerileri
Gelmiş geçmiş en iyi filmler

Bu Fransız yapımı, komedi türündeki, izlenmesi gereken film bizi genç ve özel bir kadının hayatını izletiyor; her daim hayat dolu, yaşama sevgi dolu gözlerle akan ve sahip olduğu pozitif enerjiyi çevresindekilere yansıtan Amelie’nin hikayesi. Anne ve babasını kaybetmiş olan Amelie, kendini başkalarının hayatlarını tamir etmeye, onları mutlu insanlar yapmaya adamıştır; bu adanmışlığı fark ettirmeden, bu durumdan bihaber olan insanların hayatlarını bir şekilde etkileyerek yapmaktadır. Peki başkalarının mutluluğu için çabalayan Amelie, bunları yaparken kendine dair neleri fark edecek ?

Tanrı Kent – City Of God – Cidade de Deus2002 – IMDb: 8.6

Tekrar tekrar izlemek isteyeceğiniz en iyi film önerileri

Tanrı kent, şiddet dolu arka sokaklarda yaşayan iki arkadaşın hikayesini anlatıyor. Filmde kendilerine farklı yollar seçen çocukların gözünden Tanrı kent’in yok edici gelişimini izliyorsunuz. Tanrı kent 2002’nin olay filmlerinden biridir. Rio De Janerio’nun suç dolu gecekondu mahallelerinden geçen, izleyiciyi alt üst eden, gelmiş geçmiş n iyi film listelerinde yerini almış yapımdır.

Klasik Filmler Listemize ekleme yapmayı isterseniz bize yorumlardan ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.