İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sadece Kimliğiniz ve Bavulunuz İle Gidebileceğiniz Ülkeler

Son güncelleme tarihi Ocak 22, 2022

Yurt dışına çıkmak istiyorsunuz ama devlet dairelerinde, konsolosluklarda, sıkıcı evrak ve izin belgeleri ile uğraşmak istemiyorsunuz. Yurt içi tatile gider gibi kimliğinizi alıp gidebilmeyi istiyorsunuz. Çok fazla olmasa da bizlere Kimlik ile yurt dışına çıkma imkanı veren ülkeler bulunuyor. Vize gerektirmeyen, Pasaportsuz Gidilebilen ülkeler yazımızda 5 ülkeden bahsedeceğiz. Stratejik ve bürokratik hareketler ile çok da uzak olmayan ülkelere sadece kimliğiniz ile tatile gidebilirsiniz. Kendi organizasyonunuzu yapabileceğiniz gibi yakın olan bu ülkelere, turlar sayesinde de gidip çok kaliteli ve daha uygun fiyatlı tatil yapabilirsiniz. Vizesiz ve Pasaportsuz Gidilebilen ülkeler için yanınızda yeni nesil Çipli Kimlik kartı bulundurmanız yeterli.

Pasaportsuz Gidilebilen ülkelere seyahat edecekseniz dikkat etmeniz gereken şey çıkış işlemi yaparken “Yurt dışı çıkış formunu doldurmuş ve yurt dışı harcını yatırmış” olmanız gerekmektedir. Bu işlemleri çıkış kapısına gelmeden önce havalimanlarında bulunan gişe veya otomatlardan yapabilirsiniz.

Pasaportsuz Gidilebilen ülkeler
Sabiha gökçen harç pulu otomatı

Yurt dışına çıkış yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından çıkış başına 50 Türk Lirası harç alınır. Çıkış tarihi itibarıyla yurt dışında oturma izni bulunanlar, 7 yaşını doldurmamış olanlar, pasavan ve benzeri belgelerle çıkış yapanlar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine kimlik belgesiyle çıkış yapanlar bu ücretleri ödemezler

Pasaportsuz Gidilebilen Ülkeler ve Özet Bilgiler

1- KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ (KKTC)

Yavru Vatanımız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine sadece kimlik kartınız ile gidebileceğiniz ülkeler listemizin ilki. Kimliğiniz ile Kıbrıs’a girdikten sonra 30 gün kalabilmektesiniz. Bütün Kuzey Kıbrıs’ı 5 günde çok rahat gezebilirsiniz. Ülkede 1983’den buyana Türk Lirası kullanılmaktadır.

Pasaportsuz Gidilebilen ülkeler
Kimliğiniz ile gidebileceğiniz ülkeler KKTC

Girne Kalesi, Gavur Taşı, Sayısız Müze, Sayısız Koy ve Plaj, Yeni açılan ve Türk Tarihinde üzücü bir geçmişi olan Maraş, Limassol Marina ve limanlar, Cape Greco Milli Parkı, Millomeris Şelalesi ve Afrodit Hamamları nı ziyaret edebilirsiniz.

2- UKRAYNA

Türkiye ve Ukrayna arasında imzalanan protokole göre Tük ve Ukrayna vatandaşları, vizesiz ve pasaportsuz olarak sadece Çipli Kimlik Kartı ile Ukrayna’da 90 gün kalma hakkına sahipler. Bu izin 180 gün içinde 90 güne kadar olmak şartıyla kullanılmalıdır. Ukrayna Para birimi Grivna’dır. 23.08.2021itibari ile 1 Grivna 0,32 Türk Lirası etmektedir.

Pasaportsuz Gidilebilen ülkeler
Kimliğiniz ile gidebileceğiniz ülkeler UKRAYNA

Ukrayna’da ziyaret sebebinize bağlı olarak Kiev, Odessa, Lviv veya Zaporojya şehirlerinde konaklayabilirsiniz. Çevre şehirlere trenle veya araç kiralayarak günü birlik gidip gelebilirsiniz. Kiev Özgürlük Meydanı, Odessa yer altı şehri, Dinyeper Kanyonu, Kadim Kayın Ormanı, Aşıklar Tüneli gezilecek yerlerin başında gelir. Yemekleri konusunda ısrarcı olamayacağım ama gece kulüpleri Ukrayna’da eğlencenin merkezidir. Lviv Rafinad People, Odessa İbiza Gece Kulübü, Itaka Beach Club; Kiev Caribbean Club rahatlıkla gidebileceğiniz gece kulüpleridir.

3- GÜRCİSTAN

Gürcistan’a gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları ülkeye vizesiz ve pasaportsuz giriş yapabilir ve 1 Yıla kadar Gürcistan’da kalabilirler. İklim ve coğrafi özellikleri ile Doğu karatenizi andırmaktadır. Para birimi Gürcistan Lari’sidir ve 1 Lari= 2,72 Türk Lirası etmektedir.

Pasaportsuz Gidilebilen ülkeler
Kimliğiniz ile gidebileceğiniz ülkeler Gürcistan

Bir efsaneden ismini alan Gürcistan başkenti Tiflis, ülkede en fazla turist ağırlayan şehirdir. Batum, Kutaisi, Kazbek Dağı, Dadiani sarayı, Krubera mağarası, Tusheti Ulusal Parkı, muhteşem mağara şehri Vardzia kesinlikle görülmesi gereken yerleridir.

4- MOLDOVA

Ukrayna ve Romanya arasında kalan Moldova’ya kimliğiniz ile giriş yapabilirsiniz. 1991 de bağımsızlığına kavuşan ve Avrupa’nın en fakir ülkesinin doğal dokusu harika. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülkede kimlikleri ile 90 gün kalabilmektedirler. Para birimi Ley olan ülkede 1 Ley 0,48 Türk Lirası etmektedir.

Pasaportsuz Gidilebilen ülkeler
Kimliğiniz ile gidebileceğiniz ülkeler MOLDOVA

Moldova’da cennetten bir köşesi olarak tanımlayabileceğimiz Old Orhei, doğa severler için biçilmiş kaftan.. Biraz yürüyüş, biraz tırmanış biraz da tarihten dem vurmak isteyenler için en doğru adres. İçerisinde bir manastır, bir Türk hamamı bir adette Arkeoloji müzesi bulunmakta. Holly Gates ,Nativity Katedrali , Capriana Manastırı , Bender Kalesi ve Etnografya ve Doğa Tarihi Müzesi gezebileceğiniz başlıca adresler.

5- AZERBAYCAN

“Tek Millet İki Devlet” . Kardeş Azerbaycan topraklarına sadece çipli kimliğiniz ile gidebilirsiniz. 90 gün boyunca ülkede kalabilirsiniz. Hem tarihi hem de modern yapıları bir arada görebileceğiniz bir ülkedir. Hatta aktif bir yanardağı bile ziyaret edebilirsiniz. Damak tadı bakımından yabancılık çekmeyeceğiniz ülkelerin başında gelir kardeş ülke. Para birimi Manattır. 1 Manat = 4,97 Türk lirasıdır.

Kimliğiniz ile gidebileceğiniz ülkeler
Kimliğiniz ile gidebileceğiniz ülkeler Azerbaycan

2500 Yıllık tarihi ile Şeki şehri görülmesi gereken yerlerin başındadır. Dünyadaki 800 çamur volkanından 350 tanesi Azerbaycan’da bulunmaktadır. İzlemek oldukça büyüleyici. Çamur volkanların da çok miktarda çamur ve hidrokarbon gazları açığa çıkabilir. Aynı zamanda arama kuyuları gibi hareket ederler ve petrol ve gaz oluşumuna yardımcı olurlar. Ve en iyi şey Bakü’den uzak olmayan Gobustan’dadır. Şirvanşahlar Sarayı, 15. yüzyılda Şirvanşahlar Hanedanlığı tarafından inşa edilmiştir. Bu saray, Yakın Doğu’nun en görkemli ve büyük sarayı olarak bilinmektedir.

Gelecek dönemlerde Kimlik ile gidebileceğimiz ülkeler sayısının artması temennisi ile yazımızı burada noktalıyoruz.

İlgili İçerik : Dünyanın En Prestijli Üniversiteleri

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.