İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Üç Cisim Problemi 1. Kitap İncelemesi

Son güncelleme tarihi Kasım 7, 2021

Çinli bilimkurgu yazarı Cixin Liu tarafından yazılmış olan “Üç Cisim Problemi” kitabı serinin ilk kitabı olarak karşımıza çıkmakla beraber, diğer kitaplar “Karanlık Orman” ve “Ölümün Sonu” serileriyle bilimkurgu severlerin keyifle okuyacağı bir set halinde ülkemizde de raflardaki yerini almıştır. Roman 2015 yılında Hugo ödülünü alarak bilimkurgu ve fantezi severlerin de dikkatini çekmeyi başarmıştır. Benzer bir çok bilimkurgu romanında da rastladığımız üzere bir filminin olacağı konusunda da bilgiler mevcuttur.

Üç Cisim Problemi Kitap İncelemesi

Kitabın ismine konu olan “üç cisim problemi” esasında astrodinamik ve yörünge mekaniği dallarında uzun yıllardır çözümleme konusunda çalışmalar yapılan bir teoridir. Gökbilimcilerin matematikte bir dönem imkansız kabul edilen bu problemin çözümüyle birlikte, uzayda seyahat eden roketlere veya uzay araçlarına daha hassas rotalar belirlenebileceğini, böylece yakın galaksilere seyahatlerin ve gezegenlerin dönüşlerinin daha iyi anlaşılacağını açıklamaktadırlar.

Üç cisim Problemi
Üç Cisim Problemi İncelemesi

Üç Cisim Problemi Kitap Konusu

Kitabın konusuna gelirsek, ilk bölümler Çin’in Kültür Devrimi yıllarında geçmekte. Bu devrim yıllarında Kızıl Muhafızlar adı verilen radikal gençlik grupları çeşitli şiddet eylemleri düzenlemekte ve bu eylemler gerek polis güçleri, gerekse ulusal ordu tarafından engellenmeden devam etmektedir. Özellikle bilime ve teknolojik gelişmeye karşı büyük bir tepki oluşmuş, teoriler kabul görmez olmuş ve bu öğretileri savunan tüm bilim insanları hedef haline gelerek sırayla ortadan kaldırılmaktadır. Romanın bu bölümlerini polisiye romanlara benzetebiliriz. Hikayenin ana kahramanlarından olan astrofizikçi Ye Wenjie’nin,  Tsinghua Üniversitesi’nde görevli fizikçi babası Ye Zhetai trajik bir şekilde öldürülmekte ve bu ölüm romanın devamında Ye Wenjie’nin hayatına buhransal bir şekilde yön verecektir.
İlerleyen yıllarda, Wenjie teknik bilgisinden ötürü ordu içerisinde radyo teleskoplarından sorumlu bir bilim insanı olarak görev alarak, çok gizli araştırma programlarının içerisinde önemli görevlerde bulunacaktır. Kitapta Çin’in Batı ve Doğu bloğu ülkelerine bilimsel bir üstünlük elde etme çabalarına paralel olarak dünya dışı yaşamı araştırma çabalarını görmekteyiz. Bu sayede teknolojik devrimi ve üstünlüğü sağlayacak gizli devlet araştırmaları yapılmakta, Wenjie’de bu araştırmaların içerisinde görevini sürdürmektedir. Hiç beklenmedik bir şekilde yapılan araştırmalar sonuç verecek, dünyadan 4 ışık yılı uzaklıkta yer alan Alfa Takım yıldızındaki bir gezegenden bu mesajlara karşılık gelmesiyle birlikte, hikayenin tüm seyri değişecektir. Bu bölümler bize biraz Carl Sagan’ın “Contact” adlı romanını hatırlatsa da, uzaylı yaşamın keşfinin dünya toplumu üzerindeki etkisinin Amerikan menşeli bilimkurgu sinemadakine nazaran daha farklı yol aldığını rahatlıkla söyleyebiliriz.
Kitapta çok beğenebileceğiniz sıra dışı teknolojilerin yer aldığını söylemeden geçemeyeceğim. Özellikle son yıllarda oyun sektörünün dünya genelinde giderek popüler hale gelmesi, diğerlerinden farklılaşabilme adına kullanıcılara yeni deneyimler sunma konusundaki çabaları, teknolojik gelişmelerin de etkisiyle hız kazanmış durumda. Özellikle oyuncunun, oyunun bir parçası olabilmesi ve gerçekliği arttıran sanal gerçeklik gözlükleri, titreşimli oyun kumandaları vb. ekipmanların bir benzeri de kitapta yer alan ve “Üç Cisim Oyunu” kullanıcılarının giydiği kostümler. Oyun kostümü insanın soğuğu, sıcağı ve hatta acıyı hissetmesine olanak sağlamakta. Belki ileride bir gün bu tarz gerçeklik kostümleri hepimizin evlerinde yer alacak. Benzer bir örneği Steven Spielberg’in 2018 yılında yönetmenliğini üstlendiği “Ready Player One” isimli filminde de karşımıza çıkmaktadır.
Kitabın yazarı olan Cixin Liu’nun zekası ve analitik düşünme yeteneğine hayran kaldığımı belirtmek isterim. Bilimkurgu çalışmalarının yanında; roman içerisinde felsefe , tarih, teknoloji ve hatta siyaset konusunda da derin araştırmaların yapıldığı söylemek uygun olacaktır. Bu sebeple kitabı sadece katı bilimkurgu olarak değerlendirmemek gerekir. Ancak bazı kısımlarda çok miktarda teknik ve bilimsel açıklama yapılması sebebiyle, konuya ilgisi olmayan okurların anlamakta zorlanabileceği bölümlerin bulunması da okumayı bir miktar zorlaştırmakta. Tavsiyem, bilimsel konular için bir miktar araştırma yaparak okunması, kitabın kurgusunu anlama konusunda yardımcı olabilecektir.
Kitapta yer alan her konu çok detaylı ve ayrıntısıyla birlikte ele alınmakta. Özellikle son dönemde insanlığın yaşadığı küresel felaketler ve ahlaki sorunlara bir gönderme olduğu da söylenebilir. İnsan türünün kendi kusurları ve toplumsal nefretinin, başka bir türe olan hayranlığı ortaya çıkaran bir sevgiye dönüşmesini, hatta kendi türünü yok etmeye varacak kadar fanatizme yol açmasını çok çarpıcı bir şekilde ele almaktadır. Bu yönleri kitabın okuyucuyla olan bağlantısını kanaatimce güçlendirmektedir.
Kitabın başından sonuna kadar sürükleyiciliğini bırakmaması, sıkıcılığın arttığı bazı bölümlerden hemen diğer bölümlere geçiş yapabilirliği ve en önemlisi gizemini koruması açısından yazarın kurguyu çok iyi oluşturduğunu söylemek isterim. Bu yönleriyle bilimkurgu açısından Avrupa ve Amerikan yapımı yorumlara alternatif bir arayış içindeki okurların, yazarın bu romanı deneyimlemelerini tavsiye ederim.

Üç cisim problemi kitap serisinin 2. kitabı olan “Karanlık Orman” incelemesi için tıklayınız…

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.