İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dünyanın En İyi Üniversiteleri

Son güncelleme tarihi Ocak 24, 2022

QS her yıl 51 kriteri göz önünde bulundurarak , dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasını yayınlıyor. Bu kriterlerin en önemli iki tanesinin sonuçlarını, Akademisyenler ve işverenler arasında yapılan küresel anketler oluşturmakta. Bununla beraber üniversiteler bünyesinde yayınlanan makalelerin araştırmalara dahil edilmesi bile bu sıralamada etkin rol oynamakta. Bu anlatım çok ütopik gelse de sonuçlar , dünyanın en kapsamlı araştırma alıntı veritabanı olan Elsevier’in  Scopus veritabanından alınmıştır. Sonuç olarak dünyanın en iyi üniversiteleri seçilirken, Akademik itibar, işverenler gözünde itibar, makalelerin araştırmalara dahil edilmesi dikkate alınmaktadır. Yaklaşık olarak 5000 üniversite bu araştırmaya dahil edilmektedir. Bu bilgiler ışığında 2021 yılında Dünyanın en iyi 20 üniversitesi ;

Dünyanın En İyi Üniversiteleri Top 20

1. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) / QS Puanı 100

Dünyanın en iyi üniversiteleri
Dünyanın en iyi üniversiteleri

Dünyanın en iyi üniversitesi ;Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT). 1861 Yılında kurulan MIT 11.000 den fazla lisans ve lisan üstü öğrenciye eğitim vermektedir. Bünyesinde yapılan pek çok araştırma geliştirme faaliyeti özel sektörde kullanılmaktadır. Bilimsel çalışmaların yanında 30 farklı dalda en büyük üniversite spor programını bünyesinde barındırmaktadır. Kampüsünde 12 sanat müzesi ve galerisi bulunmaktadır. Yine üniversite bünyesinde 60’tan fazla müzik, dans vb aktivitelerin yapıldığı kulüpler bulunmaktadır. 168 Dönümlük alan üzerine kurulu olan üniversite mezunları şimdiye kadar 30.000’den fazla şirket kurmuş, 4,6 Milyon dolar yatırım yapmış ve 1,9 Trilyon dolar gelir elde etmişler. Şöyle örneklemek gerekirse MIT mezunlarından oluşan bir ulus Dünyanın en güçlü 10 Ekonomisine eşdeğer bir ülke olur.

2. Stanford Üniversitesi / QS Puanı 98,4

Dünyanın en prestijli üniversiteleri Standfortn UNİVERSTY

 Stanford Üniversitesi, Stanford Amerika Birleşik Devletleri. Stanford Üniversitesi, Yahoo, Google, Hewlett-Packard gibi birçok ileri teknoloji şirketine ev sahipliği yapan Silikon Vadisi’nin kalbinde yer almaktadır. Silikon vadisi, Stanford mezunları ve fakültesi tarafından yönetilmektedir.  8.180 Dönümlük arazisi ile ABD”nin en büyük üniversitelerinden biridir. 1885 Yılında, tek çocukları tifodan ölen bir çift tarafından çiftliklerinde kurulmuştur. O günden bu güne mezunları 19 Nobel ödülü almıştır. 11000 den fazla öğrencinin %60’ı kampüs içerisinde yaşamaktadır. MIT’de olduğu gibi 36 Üniversite sporu ve 32 kulüp sporu yapılmaktadır. Kampüs içerisinde 1. sınıf 2 adet müze ve sanat evleri bulunmaktadır. Mezunlarından oluşan bir ulus kurulsa idi, dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olurlardı.

İlgili İçerik : E-vize-Kapıda vize ve Vizesiz gidebileceğiniz Ülkeler

3. Harvard Universitesi / QS Puanı 97,9

Dünyanın en iyi üniversiteleri Harvard
Dünyanın en prestijli üniversiteleri Harvard

Harvard University, Cambridge United States. 1636’da kurulan Harvard, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en eski yüksek öğretim kurumudur ve etkisi, itibarı ve akademik geçmişi açısından yalnızca ABD’de değil, aynı zamanda dünyada da lider bir üniversite olarak kabul edilmektedir. 209 dönümlük kampüs üzerinde, Radcliffe İleri Araştırma Enstitüsü, iki tiyatro ve beş müzeye ek olarak 10 fakülteye ev sahipliği yapıyor. 18 milyon cilt, 180.000 seri başlık, tahmini 400 milyon el yazması eser ve 10 milyon fotoğraf ile dünyanın en büyük akademik kütüphane sistemine ev sahipliği yapmaktadır. Harvard’ın mezunları arasında sekiz ABD başkanı, birkaç yabancı devlet başkanı, 62 yaşayan milyarder bulunmaktadır. Öğrenciler ve mezunlar da aralarında 108 Olimpiyat madalyası kazanmıştır.

4. California Teknoloji Enstitüsü (Caltech) / QS Puanı 97,

Dünyanın en iyi 20 üniversitesi
Dünyanın en prestijli üniversiteleri

California Teknoloji Enstitüsü (Caltech), Pasadena Amerika Birleşik Devletleri. 1891 Yılında kurulan üniversite , Jet Propulsion Laboratuvarı (NASA’ya ait), Caltech Sismolojik Laboratuvarı ve Uluslararası Gözlemevi Ağı gibi birçok yüksek kaliteli tesise sahiptir. Bugün, Albert Einstein’ın mülkünden seçilen makaleleri korumayı, tercüme etmeyi ve yayınlamayı amaçlayan bir girişim olan Einstein Kağıtları Projesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca, doğrudan güneş ışığından yakıt üretmenin devrim niteliğindeki yöntemlerini keşfetmeyi amaçlayan bir enerji inovasyon merkezi kurmuştur. 124 Dönümlük arazisi üzerinde sosyal aktiviteler, kulüpler, dernekler ve dinlenme tesisleri göz dolduruyor. 13 Üniversite spor dalına ev sahipliği yapmaktadır. 

5. Oxford Üniversitesi / QS Puanı 96,7

Dünyanın en iyi üniversiteleri
Dünyanın en iyi 20 Üniversitesi- Oxford

Wellington Meydanı, Oxford, GB, Oxford Birleşik Krallık. Oxford Üniversitesi, İngilizce konuşulan dünyanın en eski üniversitesidir ve aslında o kadar eskidir ki, kuruluş tarihi bilinmemektedir. Dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan OXFORD, İngiltere’deki en büyük kütüphane sisteminin yanı sıra 44 kolej ve salondan oluşur. %40 Uluslararası öğrenci olmak üzere 22 Bin öğrenciyi ağırlamaktadır. Üniversitenin bir kampüsü yoktur. Ülkenin en eski yerleşkesinin içinde dağınık haldedir. Oxford, 120’den fazla Olimpiyat madalyası, 26 Nobel Ödülü sahibi, yedi şair ödüllü ve 30’dan fazla modern dünya lideri (Bill Clinton, Aung San Suu Kyi, Indira Ghandi ve 26 Birleşik Krallık Başbakanı) dahil olmak üzere 250.000’den fazla kişiden oluşan bir mezunlar ağına sahiptir. .Tim Berners-Lee, Stephen Hawking ve Richard Dawkins Oxford mezunudur.

6. ETH Zürih – İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü / QS Puanı 95

Dünyanın en iyi 20 üniversitesi – ETH Zürih

1855’te İsviçre Federal Politeknik Okulu olarak kuruldu ve bir buçuk yüzyıl sonra üniversite, büyük Albert Einstein’ın kendisi de dahil olmak üzere 21 Nobel ödüllü, 2 Fields Madalyası, 2 Pritzker Ödülü ve 1 Turing Ödülü sahibi mezun verdi. Okul Zürih şehir merkezinde ve şehrin eteklerinde bir tepede olmak üzere iki kısımdan oluşur. Her yıl 10 bin dansçı ve müzikseverin katıldığı partisi için üniversite ana binası harika bir şekilde dekore edilir. Ayrıca 140 km’lik bir mesafede gerçekleşen 900 takımın katıldığı SOLA bayrak yarışı yapılmaktadır.

7. Cambridge Üniversitesi / QS Puanı 94,3

Dünyanın en iyi üniversiteleri
Dünyanın en iyi 20 üniversitesi – Cambrige

Antik Cambridge kentinin merkezinde bulunan Cambridge Üniversitesi, dünyanın her köşesinden 18.000’den fazla öğrenciye hizmet veren, 150 Fakülteden oluşan bir üniversite kamu araştırma kurumudur. 1209’da kurulan Cambridge Üniversitesi’nin 800 yıllık tarihi, onu dünyanın dördüncü en eski üniversitesi ve İngilizce konuşulan dünyanın en eski ikinci üniversitesi yapar. Akademik açıdan üniversite, toplamda 15 milyondan fazla kitap barındıran 100’den fazla kütüphaneye ev sahipliği yapmaktadır. Yıl boyunca halka açık olan Kettle’s Yard ve Fitzwilliam Müzesi gibi dünyaca ünlü dokuz sanat, bilim ve kültür müzesinin yanı sıra bir botanik bahçesi de bulunmaktadır. Üniversite seçkin matematikçiler, bilim adamları, politikacılar, hukukçular, filozoflar, yazarlar, aktörler ve devlet başkanları yetiştirmiştir. Doksan sekiz Nobel ödüllü ve 15 İngiliz başbakanı mezun vermiştir.

8. Imperial Collage London / QS Puanı 93,6

Dünyanın en iyi üniversiteleri,
Dünyanın en iyi 20 üniversitesi

Güney Kensington Kampüsü, Londra Birleşik Krallık. Kuruluşu  Prince Albert ve Sir Henry Cole’un bilim ve sanatın bir araya geleceği bir alan için 19. yüzyıl vizyonuna dayanmaktadır. Imperial’in komşuları arasında Bilim, Doğa Tarihi ve Victoria ve Albert müzeleri de dahil olmak üzere dünyanın önde gelen kültürel organizasyonları; Kraliyet Sanat ve Müzik Kolejleri; İngiliz Ulusal Balesi; ve tüm öğrencilerinin mezun olduğu Royal Albert Hall bulunmakta. Eğitim şekli gerçek dünyanın zorluklarını temel almaktadır ve bu yönünü geliştirmek amacı ile 1. sınıf öğrencileri dahil profesyonel araştırma gruplarına dahil edilerek eğitim verilmektedir. Öğrencilerinin %59 140 farklı ülkeden Uluslararası öğrencilerdir.

9. Chicago Üniversitesi / QS Puanı 93,1

Dünyanın en iyi 20 üniversitesi

Chicago Üniversitesi, Chicago Amerika Birleşik Devletleri. 1856 yılında kurulan Chicago Üniversitesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık üçüncü şehri olan Chicago’nun şehir merkezinde bulunan özel bir araştırma üniversitesidir. Büyük bir yangın ve haciz atlatan okulun armasında Anka kuşu bulunmaktadır. Kayıtlı 16000 civarında öğrencisi bulunmaktadır. Öğrencilerin sadece + / 1 i uluslararası öğrencilerdir.

10. UCL / QS Puanı 92,9

Dünyanın en iyi üniversiteleri

UCL Bloomsbury, Londra Birleşik Krallık. 1826 Yılında kurulan üniversitenin sadece uluslar arası 18 bin öğrencisi bulunmaktadır. Eski personeli ve öğrencileri arasında Nobel ödüllü almış 30 kişi bulunmaktadır.

11 .Singapur Ulusal Üniversitesi (NUS) / QS Puanı 91,5 /Singapur

12. Princeton Üniversitesi / QS Puanı 9 /ABD

13. Nanyang Teknoloji Üniversitesi (NTU) / QS Puanı 89,9 /Singapur

14. EPFL / QS Puanı 89,6 / İsviçre

15. Tsinghua Üniversitesi / QS Puanı 89,2 / Pekin- Çin

16. Pensilvanya Üniversitesi / QS Puanı 88,6 /ABD

17. Yale Üniversitesi / QS Puanı 88 /ABD

18. Cornell Üniversitesi / QS Puanı 87,6 /ABD

19. Columbia Üniversitesi / QS Puanı 86,5 /ABD

20. Edinburgh Üniversitesi / QS Puanı 85,8 / Birleşik Krallık

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.