İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gelmiş Geçmiş En İyi Savaş Filmleri

Son güncelleme tarihi Ocak 26, 2022

Birinci dünya ve sonrasındaki dönemleri kapsayan en iyi savaş filmleri listesini hazırladık. Genellikle son dönemlerde çıkan filmlerden oluşturduğumuz liste’de siyah beyaz ve klasik savaş filmi severler için de öneriler bulunmaktadır.. Sıralama yaparken herhangi bir kriter gözetmedik. Mümkün olduğunda içinde en çok savaş sahnesi barındıran yapımları listemize eklemeye çalıştık. Listemize eklenmesini istediğiniz filmler için bizlere yorumlardan ulaşabilirsiniz.

1. Shershaah (2021) IMDb:8,8

En iyi savaş filmleri Shershaah

Listeye en son sürüm ve Hindistan yapımı bir savaş filmi ile başlayalım dedik. Film, PVC ödülü kazanan Vikram Batra’nın hikayesini konu alıyor. 1999 yılında Hindistan ve Pakistan arasında Kargil adı verilen bir savaş yaşanmıştı. Hindistan, Kargil Savaşı’nı Kaptan Vikram Batra sayesinde kazanabilmişti. Bizde bu en yeni savaş filminde bu hikayeyi izliyoruz. Okinawa savaşında savaşmayı ve öldürmeyi red eden Doss kurtarmak için iş başındadır.

2. Hacksaw Ridge – Savaş Vadisi (2016) ımdB:8,1

En iyi savaş filmleri – Savaş Vadisi

Bu muhteşem konulu savaş filmi ikinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan Ordusu’ndan Sıhhıye Desmond T. Doss’un gerçek hikayesinden esinlenerek çekilmiştir.Doss savaşta tek bir kurşun sıkmadan 75 Kişinin hayatını kurtarmıştır.

3. CASABLANCA (1942) IMDb:8,5

izlenmesi gereken filmler

Unutulmaz bir aşk filmi, hem de Humphrey Bogart ve Ingrid Bergman’ın unutulmaz oyunculukları ile kült olmuş bir yapımdır Kasablanka. 2. Dünya Savaşı sırasında Fas’ın Kazablanka kenti, Hitler’den kaçan tüm Avrupalı mülteciler için rengarenk, çeşitli bir görünüm kazanmıştır. Rick Blaine karakteri, şehrin en popüler barını işletmektedir. Bir gün eski aşkı Ilsa, direniş lideri kocası Victor Laszlo ile birlikte gelir. Rick, Ilsa ve Victor’un şehirden kaçmalarını sağlayabilecek tek kişidir.

4. Inglourious Basterds – Soysuzlar Çetesi (2009) IMDb:8,3

En iyi savaş filmleri listesi – Soysuzlar Çetesi Fragmanı

9 Dalda Oscar adaylığı bulunan filmi Quentin Tarantino yazıp yönetmiş. Nazi Almanya’sının kuşatması altındaki Fransa’da, savaşta hasar gören birkaç sivil ve Yahudi bir teğmenin yolları kesişir. Nazilere karşı verdikleri savaş filmin ana konusudur. Bu amansız savaş filminde ünlü oyuncular Brad Pitt, Mélanie Laurent ve  Christoph Waltz rol almaktalar.

5. Dunkirk (2017) IMDb:7,8

En iyi savaş filmleri – 2017 Yapımı Dunkirk

Başrollerinde  Tom Hardy, Mark Rylance ve Kenneth Branagh paylaştığı film, 2. Dünya savaşında gerçekleşen Dunkerque Tahliyesini konu almaktadır. Şehri çepeçevre saran düşman askerlerine karşı tek kaçış yolu arkalarındaki deniz olan askerlerin tahliye ve yaşam mücadelesini izliyoruz. Filmin senaryosu ve yönetmen koltuğu  Christopher Nolan‘a ait.

6. Black Hawk Down – Kara Şahin Düştü (2001) IMDb:7,7

Soluksuz izleyeceğiniz savaş filmi Kara Şahin Düştü’nün savaş sahnesi

BM Barış gücünde görevli Amerikan askerleri Somali’ye ünlü bir generalin bir kaç askerini yakalamak için gönderilmişledir. Operasyon sırasında bir Kara Şahin helikopteri şehrin göbeğine düşer. Sadece hayatta kalmaya çalışan askerlerin verdiği mücadele konu alınmaktadır. Bu muhteşem savaş filmi gerçek bir hikayeden esinlenerek yapılmıştır. Cast ekibinde 100 kadar gerçek asker rol almış ve danışman olarak rütbeli komutanlardan destek alınmıştır.

7. 13. Hours – 13 Saat: Bingazinin Gizli Askerleri (2016) IMDb:7,3

En iyi savaş filmleri 13 Hours

Libya’nın Bingazi şehrinde Amerikan üssüne yapılan bir saldırıyı konu almaktadır film. Ailesi ve arkadaşları arasında kalan askerlerin destek için 13 saat beklemeleri gerekmektedir.

8. Full Metal Jacket (1987) IMDb:8,3

Bir grup acemi askerin eğitim için gittikleri Parris Island^da yaşadıklarını olayları anlatan film, sert bir geçişle savaşın göbeğine Vietnam’a uzanıyor. Vietnam’da savaşın ve askerlerin durumunu en iyi şekilde anlatan aynı zamanda eleştiren en iyi savaş filmleri arasında.

9. Letters from Iwo Jima (2006) IMDb:7,9

2. Dünya savaşını konu alan en iyi savaş filmLERİ – Letters from Iwo Jima

2. Dünya savaşından yıllar sonra Iwo Jima adasında bulunan mektuplar ile savaş yıllarına geri gidiyoruz. Japon hakimiyetinde bulunan Iwo Jima adasına yapılan kanlı Amerikan çıkarması ve Japon’ların 40 günlük direnişini izliyoruz. Bu çetin savaşı kaybeden Japonların gözünden yaşananlara tanık oluyorsunuz. Japon general ve emrindeki askerlerin verdikleri direniş ve hayatta kalma çabasını, generalin mektuplarından dinliyoruz.

10 .1917 (2019) IMDb:8,3

Dönem olarak I. Dünya savaşı yıllarına gidiyoruz. Kardeşi dahil pek çok askerin hayatını kurtaracak bir mesajı düşman hattını geçerek iletmekle görevli iki askerin verdiği mücadeleyi izliyoruz. Bir yandan düşman bir yandan zamanla olan mücadeleleri gerilimi yüksek tutuyor. Başından sonuna kadar beklenmedik gelişmeler , tahmin edilemeyen sonuçlar ile seyir keyfi yaşatıyor.

11. Patton – General Patton (1970) IMDb:7,9

Tankçı General George S. Patton’un 1943 yılı İkinci dünya savaşında Kuzey Afrika’da yaşadıklarını konu alan savaş filmidir. 2. Dünya savaşının en büyük komutanlarından biri olan General Patton anısına yapılmıştır.

12. Fury (2014) IMDb:7,6

Heyecanla izleyeceğiniz tanların savaşı Fury

1945 yılının Nisan ayında, İkinci Dünya Savaşı’nın son günlerinde geçiyor ve Komutan Wardaddy yönetimindeki müfrezenin, 300 düşman askeriyle karşılaştığı ve tüm imkansızlıklarla savaşmak zorunda kaldığı 24 saati konu alıyor. Beş askerden oluşan küçük ekip, zırhlı tanklarıyla, Almanya’da savaşın ortasında kalır ve bu ekip bölgede kalan son Amerikan ordusu askerlerinden oluşur. 

13. Schindler’s List – Schindler’in Listesi – (1993) IMDb:8,9

2. Dünya Savaşı yıllarının Nazi Almanya’sında girişimci bir Alman Oskar Schindler, askeriye için metal kaplar üreten bir fabrika kurar ve bu iş için sermayeyi ve iş gücünü Yahudiler üzerinden sağlar. İlerleyen zamanda Yahudiler’in gördüğü baskıyı içine sindiremeyen Schindler, onları kurtarmak için uzunca bir liste yapar. 1995 Oskar törenlerinde 12 dalda aday gösterildi. 7 Oskar ödülü aldı. En çok ödül alan Klasik sinema filmlerinden biridir.

14. Platoon – Müfreze – (1986) IMDb:8,1

8 Dalda Oscar adaylığı bulunan Oliver Stone filmi 4 dalda Oscar kazanmış. Amerika’nın Vietnam’da ki savaşına en sert vurgularını yapan film, bu konuyu işleyen en gerçekçi filmlerden biridir. Eğitim hayatını bırakarak gönüllü olarak askere giden gencin Vietnam’da belki de düşmandan daha çok kendileri ve doğa ile verdikleri mücadeleyi anlatıyor.

15. Saving Private Ryan – Er Ryan’ı Kurtarmak (1998) IMDb:8,6

Nefes kesen savaş sahneleri ile Er Rayn’ı Kurtarmak filmi

2. Dünya savaşının kanlı Normandiya çıkarması ile başlayan film, sadece burada yer alan savaş sahneleri ve gerçekçiliği ile muhteşem. 2. Dünya savaşında 4 çocuğundan üçünü kaybeden bir annenin son oğlunun ne pahasına olursa olsun savaştan sağ salim çıkarılması emri verilmiştir. 8 Kişilik ekip bu görevi sorgulamakta ama görevi istemeyerek de olsa yerine getirmek için düşman hattına en yakın mevzilere yol alacaklardır. Benim favori savaş filmim kesinlikle “Saving Private Rayn”dır.

16. The Hurt Locker – Ölümcül tuzak (2008) IMDb:7,5

Bir bomba imhacıyı anlatan en iyi savaş filmi The Hurt Locker

Amerikan askerlerinin Irak batağında, herkesin düşman her objenin bomba olduğu bir dönemini konu olarak anlatan filmi, bir bomba imha uzamanın penceresinden bakıyoruz. Duygusal çöküşleri ve otorite ile verdiği mücadele onu hayatta tutabilecek kadar yeterli midir ?

17. The Thin Red Line – İnce kırmızı hat (1998) IMDb:7,6

En iyi savaş filmleri ince kırmızı hat

7 Dalda Oscar adayı olmuş bir başka 2. Dünya savaşı filmi. Japon’ların ilerlemesine dur demeye çalışan bir grup Amerikan askerinin yoğun stres ve baskı altında nasıl değiştiklerini de gözler önüne sermekte.


18. Eye in The Sky – Ölüm Emri (2015) IMDb:7,3

En modern savaş filmi Eye in the sky

Modern drone savaşlarını farklı bir açıdan ele alan bir başka savaş filmi ölüm emri. Nairobi, Kenya’daki bir grup teröristi ele geçirmek için Londra’dan yönetilen bir operasyon çok da beklendiği gibi gelişmez. Teröristin bombalı eylem hazırlığında olması planları değiştirir. Ele geçirme görevi bir öldürme görevine dönüşür ancak onların bile hesaplayamadığı başka bir gelişme işleri çıkmaza sokar.

19. Three Kings  – Üç Kral (1999) IMDb:7,1

En iyi savaş filmleri – 3 Kral

Körfez savaşı ile başlayan Irak işgali sırasında Amerikan askerleri bir baskında ilginç bir harita bulurlar. Harita onlara çok değerli madenlerin olduğu bir hazineye götürmektedir. Tüm savaş koşullarına rağmen tüm hazineyi bulup ülkelerine götürmekte kararlıdırlar.

20. Pearl Harbor (2001) IMDb:6,2

Savaşa katılan iki pilot arkadaşın 2. Dünya savaşına dahil olan Amerikan hava kuvvetlerinde göreve başlarlar. Amerikan donanması kendine en güvenli liman olan Pearl Harbor’da beklemektedir. Japonların sürpriz saldırıları ile hiç beklenmeyen olur ve donanma denizin dibini boylar. iki arkadaş bu savaşın ortasında birbirlerini ve hayatlarını korumak için mücadele ederler.

21. Paths of Glory – Zafer Yolları (1957) IMDb:8,4

Temelde anti-militarist bir filmdir. 1. Dünya savaşında Alman-Fransız savaşından alıntı yaparak Ant tepesini ele alır. Burada verilen hatalı kararlar ve bu kararlar sonucu ödenen bedelleri anlatır. Siyah beyaz savaş filmi severler için listemize eklemeyi uygun gördük.

22. Kwai Köprüsü – The Bridge on the River Kwai – Zafer Yolları (1957) IMDb:8,1

2. Dünya harbini konu alan savaş filmi

2. Dünya savaşını konu alan 1957 yapımı bu savaş filmi Japon’lara esir düşen İngiliz askerleri arasında yaşananları anlatmaktadır. Savaş filminde Myanmar’la Tayland’ı birbirine bağlayan demiryolundaki Kwai Köprüsü yapan İngiliz esir askerleri anlatılmaktadır.

23. Apocalypse Now Kıyamet (1979) IMDb:8,4

Vietnem bataklığında boğulan Amerika tarihini parlatmak için yapılmış bir başka savaş filmi kıyamet. Vietnam’da, Amerikan ordusuna direnen ve ormanda yaşan vahşi bir kabile reisini öldürmek üzere görevli askerlerin yaşadıklarını izleyeceksiniz. Bu savaş filmi pek çok otorite tarafından diyalogları, konusu ve sahneleri itibari ile kült bir yapım olarak belirlenmiştir.

24. Vatansever The Patriot (2000) IMDb:7,2

Çocukları ile birlikte, büyük çiftliğinde mutlu bir hayat yaşayan Benjamin Martin (Mel Gibson) eski bir askerdir. Ancak artık tek varlığı ailesidir ve yaklaşan savaşa karşıdır. O ne kadar istemese de savaş onu içine çeker. IMDb’den aldığı bu puan bana göre çok düşük. İzlemediyseniz kesinlikle izlemenizi tavsiye edeceğim tarihi savaş filmidir.

25. Son Mohikan The Last of the Mohicans (1992) IMDb:7,7

Bu tarihi savaş filmini bu listeye mi yoksa ateşli silahsız savaş filmleri listemize koyacağımıza karar veremedik. Bence her ikisinde de olabilecek bir film. 1750 lerde yaşanan Fransa ve yerliler arasındaki savaşı ve savaşın ortasındaki aşkları konu almaktadır. Film müziği Trabzonspor taraftarının vazgeçilmezidir.

Ölmeden Önce En Az Bir Kere İzlemeniz Gereken Filmler Yazımıza Buradan Ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.