İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Aklınızı Alacak En İyi Psikolojik Filmler

Son güncelleme tarihi Ekim 6, 2021

Senaryosu ile sizi sizden alacak, aklınızı karıştıracak, “Nasıl yaaa” sorusunu sorduracak sonunu kestiremeyeceğiniz en iyi psikolojik filmler. İzlerken bir anda aslında hikayeyi hiç anlamadığınızı fark edeceğiniz akıl oyunları ile dolu bu filmleri izledikten sonra kesinlikle pişman olmayacaksınız. İzlemediyseniz hemen izleme listenize almanız tavsiye edebileceğimiz en iyi psikolojik filmler ;

Beyin Yakan En İyi Psikolojik Filmler

Kelebek Etkisi – Butterfly Effect – IMDb:7,6 – 2004

Evan çocukluğunda karanlık anlar bulunan, şiddetli psikolojik travmalar yaşamış bir adamdır. Yoğun stres altında kaldığı anlarda baygınlık geçirmektedir. Evan tesadüf eseri zamanda yolculuk yapabilmeyi keşfeder. Bu keşfinden sonra çocukluğunda yaşadığı travmaları yaşamamak için geçmişini düzeltmeye çalışır. Fantastik – dram türündeki bu harika psikolojik film kendimize sıkça söylediğimiz ya böyle olmasaydı sorusuna verilebilecek en güzel cevapları içermektedir.

Gizli Pencere – Secret Window – IMDb:6,5 – 2004

En iyi psikolojik filmler listesi-gizli pencere
En iyi psikolojik filmler – Gizli pencere

Stephen King’in romanından beyazperdeye uyarlanan filmin başrollerinde Johnny Deep var. Karısının kendisini aldatması ile hayatı alt üst olan başarılı ir yazarın hikayesini konu almaktadır. Mort Rainey artık hiçbir şey yazamaz duruma gelince, biraz uzaklaşıp kendini toparlamak ister. Kapısını çalan ve onu kendi hikayesini çalmakla suçlayan bir adamdan sonra ise işin rengi değişir.

23 Numara – The Number 23 – IMDb:6,4 – 2007

En iyi psikolojik filmler listesi- 23 Numara
En iyi psikolojik filmler – 23 Numara

Jim Carrey’nin başrollerinde oynadığı 23 numara, konusu ile gerçekten sizi kendine bağlayacak. Psikolojik gerilim türünde harika bir film. Karısının doğum gününde ona, kırmızı kapağı olan bir Roman alır. Roman bir cinayet romanıdır ve konusu numeroloji ile ilgilidir. Kitabı kendi de okuyan Agatha romandan çok etkilenir. Artık kendisi de olaylar ve numaralar arasında bağ kurmaya başlar ve bu onu yaşadığı hayatın çok farklı bir boyutuna taşır.

Dövüş Kulübü – Fight Club – IMDb:8,8 – 1999

En iyi psikolojik filmler - Fight Clup

Brad Pitt ve Edward Norton‘ un mükemmel oyunculuk performansları ile sinema film tarihinin başyapıtlarından “Fight Clup” her şeyi sonunda anlayabileceğiniz mükemmel bir psikoljik gerilim ve dram filmidir. Hayatı rutin bir şekilde yaşayan ve uykusuzluk çeken sıradan bir adam Jack. Hayatı onu bunaltmış, uykusuzluk canına tak etmiş, psikolojisi bozulmuştur ve bu nedenle grup terapilerine katılmaktadır. Jack bir gün iş seyahati sırasında Tyler isminde biri ile tanışır. Tyler onu adından bahsedilmemesi gereken bir organizasyona götürür ve Jack’in hayatı kökten değişir.

Akıl Oyunları – A Beautiful Mind – IMDb:8,2 – 2001

En iyi psikolojik film önerileri

Bu harika psikolojik dram filmi gerçek hayatta başarılarından çok sonra Nobel Ödülüne layık görülen ünlü matematikçi John Nash’ın gerçek hayat hikayesinden uyarlamıştır. Asosyal bir matematikçi olan Nash kazandığı burs ile gittiği üniversitede matematik çevrelerince inanılmaz bir teoriyi ortaya koyar. Parlak zekası ve uyum sorunu ile bilinen Nash teoriyi ispat aşamasına gelmiştir. Geldiği noktada ortaya çıkan tek şey sadece teorinin gerçekliği değil, psikolojik problemleridir de. Şizofreni belirtileri ile mücadele etmeye başlar. Gerçeklik kavramı onun için ayırt edilmesi zor bir hale gelir.

Zindan Adası – Shutter Island – IMDb:8,2 – 2010

izlenmesi gereken filmler

Leonardo DiCaprio‘ nun Teddy karakterini canlandırdığı psikolojik gerilim filmini soluksuz izleyeceksiniz. İki detektifin, ortadan kaybolan bir akıl hastasının akıbetini çözmek için Shutter adasında bulunan Ashecliffe Akıl Hastanesine gider. Soruşturma derinleştikçe olaylar çok ilginç bir hal alır. Akıl oyunları ile çözüme ulaşmaya çalıştıkça, oyun içinde oyun olduğunun fark edilmesi biraz zaman alacaktır.

Siyah Kuğu – Black Swan -IMDb:8 – 2010

En iyi psikolojik gerilim filmleri

Hayatı dans etmek olan ve balerin bir annenin kızı olan Nina da çok yetenekli bir balerindir. Bale yönetmeni “Kuğu Gölü Bale” gösteri için yeni sezon yeni bir isim aradığını söyler. Hayallerini süsleyen bu pozisyon için iki çok güçlü aday vardı. Nina ve Lily bu pozisyon için karşı karşıya gelirler. Bu ki isim bir yandan pozisyon için mücadele ederken diğer yandan birbirlerini ve kendi karanlık yüzlerini tanımaya başlarlar.

Makinist – The Machinist – IMDb:7,7 – 2004

En iyi psikolojik gerilim filmleri- Makinist

Baş rolünde  Christian Bale‘in rol aldığı Makinist, fabrika işçisi olarak çalışan Trevor’un yaşamını konu almaktadır. Çalıştığı işte çok dikkatli olması gereken Trevor uzun zamandır uyku problemi yaşamaktadır. Uyku sorunu artık hat safhadadır ve psikolojik yanı sıra bedensel olarak da onu zorlamaktadır. Aşırı kilo kaybı yaşayan Trevor bu durum içerisinde aşk , iş ve psikolojik hayatında kontrolü sağlamaya çalışmaktadır.

Mr. Brooks – IMDb:7,3 – 2007

Earl Brooks saygın, zengin, itibar sahibi ve kendine özen gösteren her kes tarafından bilinen ve sevilen bir iş adamıdır. Hepimiz gibi onunda sadece kendinin bildiği sırları vardır. İçinde bir den fazla karakter taşıyan Brooks bir süre bu karakterleri kontrol edebilse de bir gün kontrolü kaybeder. Bir çifti öldürür ve bunu yaparken başka bir katil tarafından kayda alınır.

Parçalanmış – Split – IMDb.7,3 – 2016

En iyi psikolojik film önerileri
En iyi psikolojik filmler – Parçalanmış

Çoklu Kişilik Bozukluğu hastalığı bulunan Kevin’ın beyninde 23 ayrı kişilik ile yaşamaktadır. Bu karakterler arasında en baskın olanı da suça meyilli olan bir karakterdir. Bir gün alış veriş yapan 3 kız kardeşi kaçıran Kevin onları bodrumuna hapseder. Farklı kişilikleri aracılığıyla kızlarla farklı ilişkiler kuran adam kızların varlığı ile yavaş yavaş dağılmaya başlar. Kevin kendi içindeki iyiler ve kötüler arasında gidip gelmektedir.

Deniz Feneri – The Lighthouse -IMDb:7,5 – 2019

En iyi psikolojik korku gerilim film önerileri

Eski bir deniz adamı olan Thomas gizemli bir ada da deniz feneri bekçiliği yamaktadır. Uzun zaman ada da tek başına yaşayan Thomas’ın yanına yardımcı olması için genç bir bekçi daha gönderilir. Yıllarca tek başına büyük bir sorumluluk göstererek yaptığı işi genç ve deneyimsiz biri ile paylaşmak Thomas’ı rahatsız eder. Tecrübesini, iktidarını ve gücünü ispatlamak isteyen Thomas genç bekçinin üzerinde baskı kurmaya başlar. Küçük bir ada da deniz fenerinde hapis gibi yaşayan iki adam akıl sağlıklarını kaybetmek üzeredir. Film Psikolojik, korku ve gerilim unsurlarını içermektedir.

Fractured – IMDb:6,4 – 2019

Eşi ve kızları ile birlikte şehirlerarası bir seyahate çıkan Ray yolda bir kaza geçirir. Soluğu hastanede alan Ray eşinin ve kızının tomografi çekimi için gittikten sonra dönmelerini bekler. Ancak uzun zaman geçmesine rağmen gelen olmaz. Hastanede onları aramaya koyulan Ray hasta kayıtlarının da ortadan kaybolduğunu fark eder. Bilinmeyen bir gizem içine giren Ray eşini ve çocuğunu bulabilecek midir ?

Kayıp Kız – Gone Girl – IMDb:8,1 – 2014

En iyi psikolojik filmler

Nick ve Amy 5. yıl dönümlerini kutlayacak olan evli ve mutlu bir çifttir. Fakat o gün Amy aniden ortadan kaybolur. Eşinden uzun süre haber alınamayınca polis Nick’den şüphelenmeye başlar. Medyanın ‘da olay üzerinde yoğun ilgisi le birlikte 1. derece şüpheli olur. Masum olduğunu ispatlamaya çalışan Nick bir yandan eşine ne olduğunu anlamaya çalışırken diğer yandan stratejik davranması gerekmektedir. Ben Affleck ve  Rosamund Pik ‘in başrollerinde oynadığı film senaryosu ile çok başarılı. Negatif psikolojinin insan davranışları üzerindeki kesin etkisini izleyeceksiniz.

Zamanın Ötesinde – Predestination – IMDb:7,5 – 2014

En yi psikolojik film önerileri
En iyi psikolojik film önerileri

“Zamanın Ötesinde” zaman yolculuğu yaparak olacak kötü olayların oluşmasını engelleyen bir zaman yolcusu ajanını konu almaktadır. Son görevi 1975 yılında bir patlama ile 11bin kişinin hayatını alan gizemli Fiyasko Bombacısını eylemine engel olmaktır. 1970 Yılına ışınlanarak görevine başlayan ajanın hayatının kırılma anlarına tanıklık edeceksiniz.

Amerikan Sapığı – American Psycho – IMDb:7,6 – 2000

Genç ve yakışıklı Patrick Bateman, aileden zengin, iş ve sosyal çevresinde tanınan ve sıradan bir hayatı olduğu düşünülen bir adamdır. Oysaki öldürmekten hoşlanan ve bundan koleksiyon yapmayı seven karanlık tarafı ona hükmetmektedir.

En iyi psikolojik film önerilerimiz Amerikan Sapığı ile son buluyor. Bu kategori ilginizi çektiyse Pozitif Psikolojik Film Önerileri yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Bilgelik konusunda pozitif psikolojik etkisi olan filmler yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.