İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sinema Tarihinin Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken En iyi Filmleri

Son güncelleme tarihi Ocak 22, 2022

İzlenmesi gereken en iyi filmler yazımız sinema tarihinde yer etmiş, seyirciler tarafından beğenilmiş ve otoritelerin isimlerini sürekli zikrettiği en çok izlenen filmleri içeriyor. Bu klasik filmler tür, yıl ve ülke ayrımı gözetmeden IMDb puanına göre sıralanmıştır. Listede kesinlikle izlediğiniz filmler olabilir. Ama ismin belki de ilk kez duyacağınız heyecan verici, nefes kesen filmleri de kapsıyordur. IMDb ve Rottentomatoes kullanıcı oylamalarına göre derlediğimiz sinemanın en az bir kere izlenmesi gereken en iyi filmleri, özet konuları ve IMDb puanları ;

1. The Shawshank Redemption – Esaretin Bedeli

IMDb:9,2
Yönetmen Frank Darabont
Oyuncular: Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton
Tür: Dram

En iyi Filmler - The Shawshank Redemption - Esaretin Bedeli
En iyi Filmler – The Shawshank Redemption – Esaretin Bedeli

IMDb nin tüm kullanıcı oyları arasında yapılan seçimle ilk sıraya yerleşin en iyi filmler listesinin ilk sırası “Esaretin Bedeli”‘ne ait. Andy ve Red isimli iki mahkumun hapishanede kendilerine inşa ettikleri yeni dünyayı konu alıyor . Shawsank Hapishanesi’nde dayak, işkence ve tecavüz gibi kötü olaylar yaşanmaktadır. Buna rağmen Andy hayata bağlı ve iyimserdir. Hatta o kadar iyimserdir ki çevresindeki diğer mahkumlarda bu ruh halinden etkilenmeye başlar. Çevresindeki tüm mahkumları, parmaklıklar arkasında bile özgür bir yaşam olabileceğine inandırır. Stephen King uyarlaması olan bu klasik 1995’te, aralarında en iyi film adaylığı da olmak üzere tam 7 dalda Oscar’a aday gösterildi. 25 Milyon dolar bütçe ile yapılan film 55 milyon doların üzerinde hasılat elde etmiştir. Hayatınızda en az bir kere ilenmesi gereken bir filmdir.

2.The Godfather – Baba

IMDb :9,2
Yönetmen Francis Ford Coppola
Oyuncular: Marlon Brando, Al Pacino, James Caan
Tür: Polisiye, Dram

En iyi Filmler - The Godfather - Baba
En Çok İzlenen En iyi Filmler – The Godfather – Baba

Sicilya’dan Amerika’ya göç etmiş olan Corleone ailesinin konu alan mafya filmidir. Kendilerine kaba kuvvet kullanan ve yapmaya çalıştıkları her işten haraç isteyen bir  kişilere karşı onlar da kaba kuvvet kullanmaya başlarlar.  Bunda da başarılı olunca kendilerini düşünemeyecekleri bir yaşantının içerisinde bulacaklardır. Bir yanda son derece katı örf ve aile yaşantısı diğer yanda ise acımasızca önlerine çıkanları yok etmeye başlayan Corleone ailesi bir müddet sonrasında Amerika’nın en korkulan mafya topluluğu durumuna gelmiştir. Mafya Filmlerini seviyorsanız En iyi filmler listesinin bu konudaki başyapıt filmidir. En iyi erkek oyuncu oscarı, en iy film ocarı, 5 Dalda altın küre ödülü dahil toplamda 17 Ödül almış muhteşem bir filmdir.

3.The Godfather: Part II – Baba 2

IMDb : 9
Yönetmen: Francis Ford Coppola
Oyuncular: Al Pacino, Robert De Niro, Diane Keaton
Tür: Polisiye, Dram

En Çok İzlenen En iyi Filmler - The Godfather: Part II - Baba 2
En Çok İzlenen En iyi Filmler – The Godfather: Part II – Baba 2

1972 yapımı ilk filmin devamı niteliğinde, yine yazar Mario Puzo ve yönetmen Francis Ford Coppola’nın ellerinden çıkmış usta işi bir yapım. Bu nefes kesen film, altı adet Oscar ödülü kazanmıştır. Genç Corleone, Amerika’ya yeni gelmiştir. 1917 yılında, New York şehri’nin yerel mafyalarından birinin liderini öldürünce saygınlık kazanır ve korkulan biri haline gelir. Film, eleştirmenler tarafından önceki filmden daha başarılı bulunan az sayıdaki devam filminden biri olarak kabul ediliyor. Robert De Niro filmde yalnızca 45 dakika Vito Corleone’yi canlandırarak Oscar’ı almıştır…

4. Pulp Fiction – Ucuz Roman

IMDb:8-9
Yönetmen: Quentin Tarantino
Oyuncular: John Travolta, Samuel L. Jackson, Uma Thurman
Tür: Polisiye, Gerilim

Mutlaka izlemeniz gereken bir film
En az bir kere izlemeniz gereken filmler Pulp Fiction.

Bu harika aksiyon Filmi patronlarına yanlış yapan adamları temizlemek için görevlendirilen iki tetikçi, dolandırıcı olan iki sevgiliyi ve Boks maçında şikeyi kabul edip sonra vazgeçerek patrona kazık atan bir boksörün yollarının nasıl kesiştiğini anlatmakta. Heyecan dolu enfes film ünlü oyuncuların genç hallerini görebileceğiniz yıldızlar geçidi.

5. Il buono, il brutto, il cattivo – İyi, Kötü, Çirkin

IMDb:8,9
Yönetmen: Sergio Leone
Oyuncular: Clint Eastwood, Eli Wallach, Lee Van Cleef
Tür: Western

Ölmeden önce izlemeniz gereken film önerileri
Hayatınızda en az bir kez izlemeniz gereken filmler

Soundtrack müziği ile hafızalara kazınmış efsane bir western filmi. Bir dönemin efsane aktörü Clint Eastwood’un en iyi filmi. Tuco (çirkin), Keskin nişancı Blondie (iyi) ve Melekgöz (kötü) lakaplı Sentenza ‘nın finalde o meşhur Meksika Çıkmazında kaldıkları sinema tarihinin en iyi klasik western filmi.

6. 12 Angry Men – 12 Kızgın Adam

IMDb:8,9
Yönetmen: Sidney Lumet
Oyuncular: Henry Fonda, Martin Balsam, John Fiedler
Tür: Dram

En Çok İzlenen Filmler - 12 Angry Men - 12 Kızgın Adam
En Çok İzlenen En iyi Filmler – 12 Angry Men – 12 Kızgın Adam

Bambaşka bir çekim ve konu tarzı ile sinema klasiklerinin arasına girmeyi başarmış en iyi filmlerden bir diğerini izleyeceğiz. Mahkeme de yargılanan br genç ve duruşmayı takip eden 12 Jüri. Yargılama süreci bitip karar aşamasına gelindiğinde 11 Jüri çocuğun suçlu olduğunu söyler. 12. Jüri ise tam tersini. Olay bu 12 kişinin bu konu hakkındaki görüşlerini paylaşması ile bir odada geçiyor.

7. Schindler’s List – Schindler’in Listesi

IMDb:8,9
Yönetmen: Steven Spielberg
Oyuncular: Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes
Tür: Tarihi, Savaş filmi

Dünyanın En iyi Filmleri - Schindler's List - Schindler'in Listesi
Hayatınızda en az bir kez izlemeniz gereken filmler

2. Dünya Savaşı yıllarının Nazi Almanya’sında girişimci bir Alman Oskar Schindler, askeriye için metal kaplar üreten bir fabrika kurar ve bu iş için sermayeyi ve iş gücünü Yahudiler üzerinden sağlar. İlerleyen zamanda Yahudiler’in gördüğü baskıyı içine sindiremeyen Schindler, onları kurtarmak için uzunca bir liste yapar…IMDb top 10’da 6.’ı sırada. Sinemalar sitesinde top 50’de 24.’ü sırada. 1995 Oskar törenlerinde 12 dalda aday gösterildi. 7 Oskar ödülü aldı.Altın küre de 4 dalda dahil olmak üzere toplam 30’dan fazla ödül alan en iyi filmdir.

8. The Dark Knight – Kara Şovalye

IMDb:8,9
Yönetmen: Christopher Nolan
Oyuncular: Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart
Tür: Aksiyon, Gerilim

Dünyanın En iyi Filmleri -The Dark Knight - Kara Şovalye
Dünyanın En iyi Filmleri -The Dark Knight – Kara Şovalye

The Dark Knight’da, Batman suça karşı savaşını daha da ileriye götürüyor: Teğmen Jim Gordon ve Bölge Savcısı Harvey Dent’in yardımlarıyla, Batman, şehir sokaklarını sarmış olan suç örgütlerinden geriye kalanları temizlemeye girişir. Bu ortaklığın etkili olduğu açıktır, ama ekip kısa süre sonra kendilerini, Joker olarak bilinen ve Gotham şehri sakinlerini daha önce de dehşete boğmuş olan suç dehasının oluşturduğu karmaşanın ortasında bulurlar. Batman’in Christian Bale’li üçlemesinin en iyi filmidir.

9.The Lord of the Rings: The Return of the King – Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü

IMDb:8,8
Yönetmen: Peter Jackson
Oyuncular: Sean Astin, Elijah Wood, Viggo Mortensen
Tür: Fantastik, Macera

En Çok İzlenen Filmler - Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü
İnsan hayatında en az bir kez izlenmesi gereken en iyi filmler. Yüzüklerin efendisi üçlemesi.

Bir üçlemenin son filmi. İnsanlığın ve Elflerin son direnişi olacak bir savaş. Yüzük taşıyıcısı yolun sonuna gelmektedir. Diğer yandan Gandalf ve arkadaşları müthiş bir direniş örneğiyle son insan şehrini savunmaktadırlar. Savaş kazanılsa da her şey bitmiş değildir. Yüzük taşıyıcısının Gondor’a girebilmesi için Sauron’un dikkatinin dağıtılması gerekmektedir. Belki de son kez düşmanları ile yüzleşmeye giderler.

10.Fight Clup – Dövüş Kulübü

IMDb:8,8
Yönetmen David Fincher
Oyuncular: Brad Pitt, Edward Norton, Helena Bonham Carter
Tür: Gerilim, Dram

En Çok İzlenen Filmler - Dövüş Klübü Kralın Dönüşü
Hayatınızda en az bir kez izlemeniz gereken filmler

Dövüş kulübünün ilk kuralı, dövüş kulübü hakkında konuşmamaktır. Dövüş kulübünün ikinci kuralı da, kulüp hakkında konuşmamaktır… Filmin baş kişisi, sıradan hayatının girdaplarında bunalımlar geçiren bir sigorta müfettişi olan Jack, Kanserli olmadığı halde, uykusuzluğunu yenmek ve hayatına anlam katmak adına, kanserlilere moral destek sağlayan terapi gruplarına katılır. Orada, Marla Singer adlı bir kızla garip bir yakınlık kurar. Bir iş gezisi dönüşü ise, Tyler Durden adlı egzantrik karakterle tanışır. Durden, Jack’in olmak isteyip de olamadığı adam gibidir. Tyler’ın girişimleriyle bir yeraltı faaliyeti olarak başlayan dövüş kulübü, Jack’e hayatında yepyeni kapılar açacaktır…Brad Pitt’bir söyleşisinde “dövüş kulübünün ilk kuralın hatırlamayacak kadar yaşlandım ” vurgusu ile bu harika filmin kendi hayatındaki yerini anlatmıştır.

11. Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back – Yıldız Savaşlar 5

IMDb:8,8
Yönetmen Irvin Kershner
Oyuncular: Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher
Tür Bilimkurgu, Macera

Ölmeden önce izlenmesi gereken filmler listesi - Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back - Yıldız Savaşlar 5
Dünyanın En iyi Filmleri – Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back – Yıldız Savaşlar 5

İsyan Güçleri’nin üç kahramanı Luke Skywalker, Han Solo ve Prenses Leia Organa Darth Vader ve İmparatorluk güçleri tarafından aranmaktadır. Sonunda İmparatorluk Donanması Galaksinin bir ucundaki Hoth buzul gezegeninde üst kuran asi ittifakının yerini tespit eder. Çılgın hayran kitlesinin halen festivaller düzenlediği film serisi Star Wars. Bilim kurgu herkese hitap eden bir tür olmasa da film çekildiği yıllarda görsel olarak çığır açmıştır.

12. One Flew Over the Cuckoo’s Nest – Guguk Kuşu

IMDb:8,8
Süre 2s 9dk
Yönetmen Milos Forman
Oyuncular: Michael Berryman, Dean R. Brooks, Jack Nicholson
Tür Dram

izlenmesi gereken  Filmler - One Flew Over the Cuckoo's Nest - Guguk Kuşu
Dünyanın En iyi Filmleri – One Flew Over the Cuckoo’s Nest – Guguk Kuşu

Bir diğer sinema klasiği “Guguk Kuşu” akıl hastası taklidi yaparak , daha az güvenlik seviyesine sahip akıl hastanesi geçen bir mahkumun yaşadıkalrını konu alan Dram unsurları içeren bir filmdir.

13. The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring – Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği

IMDb:8,8
Vizyon tarihi 21 Aralık 2001 (2s 58dk)
Yönetmen Peter Jackson
Oyuncular: Elijah Wood, Sean Astin, Ian McKellen
Tür Fantastik, Macera

En Çok İzlenen En iyi Filmler - Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü
Hayatınızda en az bir kez izlemeniz gereken filmler

İyiyle kötü arasındaki mücadelenin epik bir anlatımı olan filmde, muazzam bir sorumluluğu üstlenmek zorunda kalan ve barışçı bir Hobbit olan Frodo Baggins’in destansı serüveni işleniyor. Kendisine, pek çok gücü olan Tek Yüzük teslim edilen Frodo’nun Orta Dünya’dan geçerek Mordor topraklarına ulaşması ve yüzüğü, yapıldığı yer olan Hüküm Dağı’nın alevlerinde yok etmesi gerekmektedir. Tek Yüzük asırlarca kayıp olarak kalmıştır ve Karanlıklar Efendisi Sauron’un “zalimliğini, kötü niyetini ve tüm yaşama hükmetme arzusunu” içinde barındırmaktadır. Yolculuğu sırasında, Frodo’ya dokuz üyeden oluşan ‘Yüzük Kardeşliği’ eşlik etmektedir.

14. Inception – Başlangıç

IMDb:8,7
Vizyon tarihi 30 Temmuz 2010 (2s 28dk)
Yönetmen Christopher Nolan
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Marion Cotillard, Ellen Page
Tür Bilimkurgu, Gerilim

Dünyanın En iyi Filmleri - Inception - Başlangıç
Hayatınızda en az bir kez izlemeniz gereken filmler

Leonardo DiCapri’nin en iyi filmlerinin içerisinde Zindan Adası gibi, konu itibari ile en kafa karıştırıcı ve sürükleyici olanıdır. Film konu olarak, insanların zihnine rüya yordamı ile girip, onalrı bir konuda koşullandırmayı esas almaktadır. Ama bazen bunu yapanlar bile rüyamı gerçek mi olduğunu anlamazlar. Filmi ilk kez izleyecek iseniz kesinlikle çok zevk alacaksınız. Patlamış mısırları unutmayın.

15. Goodfellas -Sıkı Dostlar

IMDb:8,7
Süre 2s 25dk
Yönetmen Martin Scorsese
Oyuncular: Ray Liotta, Robert De Niro, Joe Pesci
Tür Polisiye, Mahkeme

En Çok İzlenen En iyi Filmler - Goodfellas -Sıkı Dostlar
Hayatınızda en az bir kez izlemeniz gereken filmler

En iyi filmler listesinin bir diğer Mafya filmi GoodFellas. 5 kişilik profesyonel soygun ekibi, bir hırsızlık olayı gerçekleştirir. Başarı ile sonuçlandıktan sonra ekipteki Jimmy ve Tommy birisi hariç ekibin geri kalanını öldürür ve mafyada bu şekilde söz sahibi olurlar. Ancak Herry (Ray Liotta) bu durumu kabullenmek istemez ve kendinin de ön plana çıkması için çeşitli yollara başvurur.

16. Star Wars – Yıldız Savaşları

IMDb:8,7
Süre 2s 1dk
Yönetmen George Lucas
Oyuncular: Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher
Tür Bilimkurgu, Macera

Hayatınızda en az bir kez izlemeniz gereken filmler

Star Wars serisinin bir diğer muhteşem filmi. Luke skywalker, Prenses Leia, Obi-Wan Kenobi ve Han Solo “Ölüm Yıldızı” isimli gezegenleri yok eden gemiyi yok edebilecekler midir ?Bu seriyi en başından başlayarak izlemenizi tavsiye ederim.

17. Shichinin no samurai – Yedi Samuray

IMDb:8,7
Süre 3s 26dk
Yönetmen Akira Kurosawa
Oyuncular: Toshirô Mifune, Takashi Shimura, Keiko Tsushima
Tür Macera

Hayatınızda en az bir kez izlemeniz gereken filmler
Tekrar tekrar izlemek isteyeceğiniz en iyi film önerileri

Köylülere saldırılarda bulunan haydutlardan bıkan köy halkı bir samuraydan yardım ister. Diğer 6 arkadaşını da yanına alan samuray köylülere yardım edecektir.

18. The Matrix

IMDb:8,7
Vizyon tarihi 3 Eylül 1999 (2s 15dk)
Yönetmen Lana Wachowski, Lilly Wachowski
Oyuncular: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss
Tür Aksiyon, Bilimkurgu

Hayatınızda en az bir kez izlemeniz gereken filmler
Hayatınızda en az bir kez izlemeniz gereken filmler

İki türlü gerçeklik vardır: biri yaşanan, öteki yaşamın ötesinde olan. Bunlardan biri rüya, öteki de Matrix’dir. Neo, umutsuz bir çaba ile Matrix hakkındaki gerçeği araştırıyor. Tam olarak kavrayamadığı şeylerin yaşamını kontrol ettiğini biliyor.Matrix Nedir? Neo, efsaneler aracılığı ile tanıdığı ve son derece tehlikeli bir adam olan Morpheus’un gerçeği bildiğine inanmaktadır.Bir gece Neo, kendisini başka bir dünyaya götürebilecek güzel yabancı Trinity ile tanışır. Bu kızın götüreceği dünyada, Morpheus’u bulacak ve Matrix hakkında bir şeyler öğrenecektir.

19. Forrest Gump

IMDb:8,7
Yönetmen Robert Zemeckis
Oyuncular: Tom Hanks, Gary Sinise, Robin Wright
Tür Romantik, Dram, Komedi

Tekrar tekrar izlemek isteyeceğiniz en iyi film önerileri
Tekrar tekrar izlemek isteyeceğiniz en iyi film önerileri

Forrest Gump, düşük I.Q. sahibi genç bir adamdır. Jenny ile tanıştığında ona aşık olur. Gump aralarında Elvis Presley, Kennedy, Nixon’ın da olduğu tarihsel kişilerle kaza eseri tanışır ve 50’lerden 70’lerin sonuna kadar gelen bir süre zarfında olaylar gelişir. Gump tamamen tesadüf olarak Vietnam savaşına ve Amerikan yakın tarihinin önemli olaylarına şahitlik eder ve hatta rol alır. Ancak bilmeden yaptıklarının ne kadar önemli sonuçları olduğundan da haberi yoktur. Forest Gump bir çok duyguyu size yaşatacak olan mükemmel konulu harika bir filmdir. En iyi filmler listesinde aslında sıralama yapmak çok da doğru bir karar değil.

20. Cidade de Deus -City Of God – Cennet

IMDb:8,7
Vizyon tarihi 18 Temmuz 2003 (2s 15dk)
Yönetmen Fernando Meirelles, Kátia Lund
Oyuncular: Alexandre Rodrigues, Leandro Firmino da Hora, Seu Jorge
Tür Dram

Tekrar tekrar izlemek isteyeceğiniz en iyi film önerileri
Hayatınızda en az bir kez izlemeniz gereken filmler

Ze ve rocket tanrı kentte yaşamakta olan iki gençtir. Rocket suç dünyası arasına karışabilecek, kendine bir yer ve pozisyon sağlayabilecek, fizik ve zihin gücüne sahip değildir. Çocukluktan beri hep istediği fotoğrafçı olma hayalini, parası olmadığı için gerçekleştirememiştir. ze ise rocketin tersine suç dünyasına hemen girebilecek bir kişiliği vardır. Ze bunun üzerine gelişen olaylar sonucu büyük uyuşturucu baronu olma yolunda ilerler. En iyi filmler listemizin sonu klasik bir konu olan dipten zirveye ve oradaki sonu anlatmaktadır.

21. Yaşamın Kıyısında – Manchester by the Sea

IMDb:7,8
Vizyon tarihi 3 Şubat 2017 (2s 17dk)
Yönetmen Kenneth Lonergan
Oyuncular: Casey Affleck, Ivy O’Brien, Kyle Chandler
Tür Dram

İlenmesi gereken en iyi filmler

Günlük ve sıradan tamir ve bakım işleri yapan Lee Chandler, doğup büyüdüğü ama uzun zamandır uğramadığı kentten bir gün acil bir telefon alır. Kalp hastası abisi hastaneye kaldırılmıştır ve durum ciddidir. Lee kafasında endişeler ve soru işaretleri ile yola koyulur. Hastanede alacağı haberle de birlikte hayatı değişecektir.

22. Kutsal Hazine Avcıları – Raiders of the Lost Ark

IMDb: 8,4
Vizyon tarihi : 1981
Yönetmen : Steven Spielberg
Oyuncular: Harrison Ford, Karen Allen, Paul Freeman
Tür: Aksiyon, Macera

Dr. Indiana Jones’u sinemada görmenin mutluluğunu yaşadığımız bir film. Daha sonra ilm serisi haline gelecek olan yapımı 1984’te Kamçılı Adam, 1989’da Son Macera, 1992 ve 1996 yıllarında Genç Indiana Jones Günlükleri ve 2008 yılında Kristal Kafatası Krallığı takip etti. Harrison Ford’un mükemmel performansı ile Amerikalı ünlü hazine avcısı Dr. Jones ve maceralarını keyifle izleyeceksiniz.

3 Yorum

  1. Murat Coşkun Aralık 11, 2019

    Liste gerçekten çok müthiş teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.