İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Son Yılların En İyi Yabancı Dizileri

Son güncelleme tarihi Ocak 22, 2022

Sinemanın nabzını tutan web sitelerinin kullanıcı oylarına göre 2000’li yılların En iyi Yabancı Dizi lerini sıraladık. Dizi izlemeyi düşünen ve hangisinden başlayacağına karar veremeyenler için rehber niteliğinde olan Yabancı Dizi yazımız 15 Diziden oluşmaktadır. Özet bilgilerini ve IMDb puanlarını da eklediğimiz yabancı dizi listemizde Sitcom’lar ön planda. Gülmeye her zamankinden daha çok ihtiyacımız olduğu bu zor dönemlerde keyifli seyirler dileriz ;

Son Yılların En İyi Yabancı Dizi Sıralaması ;


19. Yürüyen Ölüler / The Walking Dead

IMDb : 8.2
Başlangıç Tarihi: 2010- 2020 / Dram,Korku,Gerilim
Yapımcı – Yönetmen :  Glen Mazzara, Frank Darabont, Scott M. Gimple
Oyuncular:  Norman Reedus, Andrew Lincoln, Jeffrey Dean Morgan

Soluksuz izleyeceğiniz gerim ve dram dolu yabancı dizi

Bir çizgi roman uyarlaması olan bu yabancı dizi en uzun soluklu diziler arasına girmeyi başardı. Kasabanın polis şefinin vuruma sonucunda hastaneye kaldırılması sonucu geçirdiği operasyonun ardından uyanması ile başlıyor. Şehir artık onun bıraktığı gibi değildir. Kendi gibi bir avuç insan ile brbirleri ve yaşam ile verdikleri mücadeleyi izleyeceksiniz.

18. Çernobil / Chernobyl

IMDb : 9.4
Başlangıç Tarihi: 2019 / Dram
Yapımcı – Yönetmen :  Craig Mazin
Oyuncular:  Jared Harris, Stellan Skarsgård, Paul Ritter

İzlenmesi gereken yabancı diziler

1986 Yılında yaşanan, kıtalar arasında etkisi hissedilen, Dünyanın en büyük Nükleer Felaketlerinden Çernobil nükleer santralindeki patlama ve sonrasında yaşananları konu alan senaryosu ve yapımı ile müthiş bir yabancı dizidir. Bu yabancı dizi hakkında bu kadar iddialı yazmamın sebebi yaşanmış bir olayı işlemesi ve akıllardaki pek çok soruya cevap vermesinden kaynaklanmaktadır.

17. Bojack Horseman / Büyük Soygun

IMDb 8,7
Başlangıç Tarihi: 2014 – 2020 / Komedi, Dram, Animasyon
Yapımcı – Yönetmen :  Raphael Bob-Waksberg
Oyuncular:  Will Arnett, Amy Sedaris, Alison Brie

En Çok İzlenen yabancı Dizi

90 lı yılları konu olan dizide o dönemim en önemli tv yıldızı olan BoJack’ın hayatını konu almaktadır. Artık yalnız ve depresif bir hayat yaşayan Bojack, yeniden şöhrete kavuşmak için otobiyografisini yazdırmaya başlamıştır. Bojack’in hayatına tanıklık ederken hem kahkahalara boğulacak hem de çok duygulanacaksınız.

16. la casa de papel / Büyük Soygun

IMDb 8,2
Başlangıç Tarihi: 2017 – 2021 / Dram – Gerilim – Aksiyon
Yaratıcı : Álex Pina
Oyuncular:  Úrsula Corberó, Álvaro Morte, Pedro Alonso

İzlenmesi gereken en iyi yabancı diziler
İzlenmesi gereken en iyi yabancı diziler

Yaptığı final ile tüm dünyada üzüntüye yol açan, soygun konulu en uzun soluklu İspanya yapımı dizidir. Her bir karakteri ün yapan dizi içerisinde, soygun, aksiyon, romantizm, isyan, hırs ne ararsanız barındırmakta. Soluksuz izleyeceğiniz bir dizi.

15. It’s Always Sunny in Philadelphia

IMDb 8,7
Başlangıç Tarihi: 2005 / 22Dak. / Komedi
Yönetmen: Rob McElhenney
Oyuncular: Charlie Day, Kaitlin Olson, Rob McElhenney

En iyi sitcom dizileri - Its Always Sunny in Philadelphia
En çok izlenen yabancı dizi 15. It’s Always Sunny in Philadelphia

En iyi yabancı dizi listemizin  15. sırasında aynı zamanda oyuncuları olan Rob McElhenney, Glenn Howerton ve Charlie Day tarafından yaratılıp geliştirilen It’s Always Sunny in Philadelphia var. Kişisel çıkarlarından başka hiçbir şey düşünmeyen ve Güney Philadelphia’da “Paddy’s” adında oldukça başarısız bir İrlanda barı işleten bir arkadaş grubunun başından geçen maceraları anlatıyor. Bu gruba dahil olan herkes kişisel çıkarların peşinden koşan; her biri oldukça sahtekar, açgözlü, bencil, sadakatsiz, tembel, düzenbaz, iki yüzlü ve kibirlidir. Keyifle izleye bileceğinizi düşündüğüm yabancı sitcom dizisidir.

14.The Office

IMDb 8,7
2005 – 2013 / 22Dak. / Komedi
Yönetmen Greg Daniels, Ricky Gervais, Stephen Merchant
Oyuncular: Rainn Wilson, John Krasinski, Jenna Fischer

En Çk izlenen sitcom dizileri
En çok izlenen yabancı dizi The Office

Sıradan bir Şirket gibi görünen ama sıra dışı komik bir ofis. Tüm kötü huyları üzerinde görebileceğimiz bir patron ve onun arkasından konuşup yüzüne gülen çalışanlarını konu alan yabancı dizide, izleyici bu kalıbın dışına çıkartılarak şaşırtılıyor.

13. Peaky Blinders

IMDb 8,7
Başlangıç Tarihi: 2013 / 52Dak. / Dram, Tarihi, Polisiye
Yönetmen Steven Knight
Oyuncular: Cillian Murphy, Helen McCrory, Paul Anderson (XVIII)

En iyi yabancı Diziler - Peaky Blinders
Tarihi yabancı dizi – Peaky Blinders

Peaky Blinders konusu itibari ile, Birinci Dünya Savaşı sonrasında Birmingham’da devlet, devlet karşıtı çeteler ve komünistlerin çatışmasını anlatan en iyi yabancı dizidir. Savaş sonrasında İngiltere’de yaşanan bölünmeyi oldukça güzel işleyen dizi , İngiltere’nin kapalı havasında sürekli içen çetelerin dizisi olarak da görülebilir. Korkutucu namları ile insanları ürküten bu çetelerin anlatıldığı Peaky Blinders, çetelerin savaşını ve devletin müdahalesini anlatan çok akıcı bir dizidir. Aslında dizinin hikayesi, yaratıcısı Steven Knight’ın babasının ona anlattığı bir hikayeden esinlenilerek yazılmış.

12. Rome

IMDb 8,7
13 Aralık 2018 / 2s 15dk / Dram
Yönetmen Alfonso Cuarón
Oyuncular: Yalitza Aparicio, Marina de Tavira, Nancy García

En iyi yabancı Diziler - ROME
Tarihi yabancı dizi Rome

Spartacus serilerinin tadı damağınızda mı kaldı? Kan, şiddet ve cinselliğin sere serpe gösterildiği yapımlar ilginizi mi çekiyor? En iyi yabancı  diziler içerisin de fantastik tarihi bir yapım. ROME. Özellikler müzikleri, kostümleri, çekim teknikleri ve karakterleri derinlikleriyle ele alması sebebiyle izleyenlerde önemli bir etki bırakacağını düşündüğüm bir yapımdır. Bu yabanci dizide fetihleri, iç savaşları ve entrikaları ile dünya tarihini değiştiren bir devin, Roma İmparatorluğunun hikayesi anlatılmaktadır.

11. Narcos

IMDb 8,8
2015 – 2018 / 52Dak. / Dram, Polisiye, Gerilim, Biyografik
Yönetmen Carlo Bernard, Chris Brancato, Doug Miro
Oyuncular: Pedro Pascal, Damián Alcázar, Francisco Denis

En iyi yabancı Diziler Narcos
Tarihi yabancı Dizi – Narcos

İnsanı adeta uyuşturan müzikleri, başarılı oyuncularla donatılmış oyuncu kadrosu. Halihazırda suç dünyasının efsane isimlerinden biri olan Pablo Escobar’ın hayatından esinlenilmiş hazırlamış  senaryosu ile  Narcos dizisi. Mutlaka izlemeniz gereken yabancı televizyon serisi arasında yer alıyor.

10. House of Cards

IMDb 8,9
2013 – 2018 / 52Dak. / Dram, Gerilim
Yönetmen Melissa James Gibson, Beau Willimon, Frank Pugliese
Oyuncular: Robin Wright, Michael Kelly, Diane Lane

En iyi yabancı Dizi -House Of Cards
En iyi yabancı Dizi -House Of Cards

Günümüz Washington D.C. ’sinde geçen dizide  Güney Karolina 5. bölgeden demokrat partiye seçilen Frank Underwood ve eşi Claire Underwood’un hikayesi aktarılıyor. Dizi Amerika Dış İşleri Bakanı olarak atanmayı bekleyen fakat verdiği çabanın karşılığını alamayan Frank Underwood’u Konu alıyor. Eşi Claire Underwood ile düzenli olarak acımasızca fakat bir o kadar yaratıcı planlar geliştiren Frank’in çevresindekileri manipüle ettiğini ve istediği pozisyona gelmek için her şeyi göze aldığını görüyoruz. Amerikan politik çekişmelerinin en güzel şekilde irdelendiği gerilim dolu bir dizi.

9. Arrested Development

IMDb 8,9
2003 – 2019 / 22Dak. / Komedi
Yönetmen Mitchell Hurwitz
Oyuncular: Jason Bateman, Will Arnett, Jessica Walter

En iyi yabancı Dizi - Arrested Development
En iyi yabancı Dizi – Arrested Development

California’nın Orange Country şehrinde yaşayan Bluth ailesi son derece varlıklıdır. Ama günün birinde babalarının yaptığı bir sahtecilik sonrasında tüm mal varlıklarına ve sahipleri oldukları Bluth müteahhitlik şirketine el konulmuştur. Ellerinde sadece lüks evleri kalmıştır. Ailenin tek aklı başında olan çocuğu Micheal, 13 yaşında oğlu olan bekar bir babadır. Ünlü dizi konu olarak, Michael’ın şirketi kurtarıp tekrar eski günlere dönme  ve şımarık ve bir işe yaramayan ailesini kontrol altında tutma çabaları işlemektedir.

8. Stranger Things

IMDb 8,9
Başlangıç Tarihi: 2016 / 55Dak. / Dram, Fantastik, Gerilim
Yönetmen Matt Duffer, Ross Duffer
Oyuncular: Millie Bobby Brown, Winona Ryder, Finn Wolfhard

En iyi yabancı Dizi - Stranger Things
En iyi yabancı Dizi – Stranger Things

En iyi yabancı diziler sıralamasında zirveye yaklaşıyoruz.  Konusuyla izleyicilerin yeni gözdelerinden biri haline gelen Stranger Things dizisini kesinlikle izlemelisiniz. Netflix Orijinal Serileri’nden biri olarak karşımıza çıkan bu muhteşem dizi, IMDb’den 9,0 puan alarak yeni dönemin efsane yapımları arasında yer alacağının da sinyallerini veriyor.

7. Westworld

IMDb 8,9
Başlangıç Tarihi: 2016 / 52Dak. / Dram, Western, Bilimkurgu, Gerilim
Yönetmen Jonathan Nolan, Lisa Joy
Oyuncular: Evan Rachel Wood, Thandie Newton, Jeffrey Wright

En iyi yabancı Dizi- Westworld
En iyi yabancı Dizi – Westworld

Westworld dizisi, yapay zekânın doğmasıyla birlikte günahın nasıl olacağı konusu ile ortaya çıkmıştır. Yapımda teknolojik gelişmelerin nereye varabileceği ve bu gelişimin olumsuz etkileri üzerinde durulmuştur. Yapay zekânın kontrolden çıkacağı zaman neler yaşanabileceği oldukça etkileyici bir şekilde işleniyor. Western ve bilim kurgu türlerinin başarılı bir şekilde harmanlandığı heyecanla izleyeceğiniz bir yabancı dizi.

6. Black Mirror

IMDb 8,9
Başlangıç Tarihi: 2011 / 60Dak. / Dram, Bilimkurgu, Gerilim
Yönetmen Charlie Brooker
Oyuncular: Damson Idris, Ludi Lin, Jordan Carlos

En iyi yabancı Dizi- Black Mirror
En iyi yabancı Dizi- Black Mirror

Belli bir konusu bulunmayan farklı formatlı en iyi yabancı dizi. Bu yüzden genel konuşacak olursak distopik kurgu dizisi diyebiliriz.  Black Mirror dizisi önümüzdeki 5 yıl içerisinde görmemiz muhtemel olan şeyleri göz önüne getiriyor.

5. Fargo

IMDb 9,0
Başlangıç Tarihi: 2014 / 53Dak. / Komedi, Polisiye, Gerilim
Yönetmen Noah Hawley
Oyuncular: Billy Bob Thornton, Allison Tolman, Martin Freeman

En iyi yabancı Dizi -Fargo
En iyi yabancı Dizi -Fargo

Fargo dizisi 2014 yılında seyircinin beğenisine sunulmuş kara mizah türünde sevilen ve izlenen muhteşem yabancı dizilerden biridir.. Dizinin bölümlerinde hikâyenin 1987 yılında yaşanmış gerçek bir hikâyeden uyarlandığı belirtilmektedir. Hikâyede ölenlerin isimleri aynen yansıtılırken, yaşayanların isimleri değiştirilmiş. Dizide seri cinayetler işleyen katil Lorne Malvo ile Lester Nygaard’ ın yolları Minnesota’ da kesişir. Sigortacı olan Lester mizahi bir görünüme sahip olmasına rağmen ezik bir yapıdadır. Bu karşılaşmanın sonrasında dizinin hikâyesi açığa çıkmaya başlar. Minnesota polisi Molly ile Duluth polisi olan Gus işlenen cinayetlerde Lorne ile Lester’ in bir ilgisi olduğunu bulmuşlardır.

4. True Detective

IMDb 9,0
Başlangıç Tarihi: 2014 / 55Dak. / Dram, Polisiye, Gerilim
Yönetmen Nic Pizzolatto
Oyuncular: Mahershala Ali, Stephen Dorff, Carmen Ejogo

En iyi yabancı Dizi True Detective
En iyi yabancı Dizi True Detective

Louisiana’da peş peşe cinayetler gerçekleştiren bir seri katil. Katilin peşinde  başrollerdeki dedektiflerimiz Rust Cohle ve Martin Hart var. Seri katili yakalamak için çok çaba gösterirler ancak aradan 17 yıl gibi büyük bir zaman dilimi geçmesine rağmen seri katili yakalayamazlar.Bu durum  onların hayatlarına da etki eder. 17 yılın sonunda artık bu ikilinin dedektiflik ile herhangi bir ilgisi kalmamıştır ve normal hayatlarına devam etmektedirler. Polisiye türde yabancı dizi severlerin kesinlikle izlemesini tavsiye edebileceğimi bir dizi.

3. Sherlock

IMDb 9,1
2010 – 2017 / 90Dak. / Macera, Dram, Polisiye
Yönetmen Steven Moffat, Mark Gatiss
Oyuncular: Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Amanda Abbington

En çok izlenen yabancı diziler – Sherlock

Sherlock Holmes, günümüzde yaşayan bir karakteri canlandırmaktadır.. Olaylar genellikle 21. Yüzyılda geçmektedir. Günlük hayat içerisinde bir tesadüf eseri olarak Sherlock Holmes ile eskiden doktor ve asker olan John tanışırlar. Sherlock Holmes ile John, Sherlock’un Baker Sokağı’ndaki evinde birlikte yaşamaya ve ev arkadaşı olmaya başlarlar. Bu tanışmadan sonra, şehirde birtakım cinayetler olmaya başlar. Polis, bu cinayetlerin peşine düşer. Cinayeti işleyenleri bulmak için şehirde sıkı bir çalışma başlar. Polis, cinayeti işleyenlerin ortaya çıkması için sürdürülen araştırmalar esnasında Sherlock Holmes’ten yardım ister. 

2. Breaking Bad 

IMDb 9,4

2008 – 2013 / 42Dak. / Dram
Yönetmen Vince Gilligan
Oyuncular: Bryan Cranston, Anna Gunn, Aaron Paul

En çok izlenen yabancı dizi Breaking Bad

Bir lisede çalışan Walter White, kendi halinde başarılı bir kimya öğretmenidir. Öğretmenlikten arta kalan zamanlarda ise bir oto yıkamacıda araba yıkamakta, ailesinin getirdiği maddi zorlukların üstesinden gelmeye çalışmaktadır. Nefes alış verişinde ve vücudunda hissettiği bazı rahatsızlıklar sonucu doktora görünür ve Akciğer Kanseri olduğunu öğrenir. Ölüm ve ailesini geride bırakma düşüncesi Walter White’ı derin düşüncelere iter. Walter White’ın meth işine girmesi ve kısa sürede işe adapte olmasının ardından bir takım sorunlar baş gösterecektir. Hank’in polis olması ve Walter’ın bu sebeple yaptığı işi en yakınlarından bile saklamak zorunda kalması işleri zora sokmaktadır. 

1. Game of Thrones

IMDb 9,5
2011 – 2019 / 52Dak. / Dram, Fantastik
Yönetmen D.B. Weiss, David Benioff
Oyuncular: Peter Dinklage, Kit Harington, Emilia Clarke

Konusu: Yazların ve kışların normalden farklı olarak, anormal derecede uzun sürebildiği, hatta bazen kışların bir ömür sürebildiği ilginç bir yurt, fitne fesatlarla doludur. Burada tamı tamına yedi krallık bulunmaktadır. Dizi tüm bölümleri boyunca bu krallıların, çıkar ve egemenlik uğruna, yaptıkları ittifak, komplo ve entrikaları konu alıyor. Tarihi yabancı dizi severler kesinlikle izlemiştir. İzlemeyenler son sezon hariç hepsini izlesin derim 🙂

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.