İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çocukların Sokaklarda Büyüdüğü 90’lı Yılların Akıllı Sokak Uygulaması Oyunlar

Son güncelleme tarihi Eylül 4, 2021

Üstü başı toz toprak olmuş, kirli ellerinden yarım ekmeği ısırırken top peşinde koşan çocuklar. “İşte bu hayal meyal resim gibi unutulan 15 sokak oyunu. 2000 li yıllara değin sokakların en hit, en beğenilen ve maalesef  unutulan akıllı sokak uygulamaları Eski sokak oyunları 🙂

Eski Sokak Oyunları 

1.Saklambaç

Eski sokak oyunları
Eski Sokak Oyunları  – Saklambaç

Özellikleri akşamları oynaması en zevkli sokak oyunu saklambaç. Bir gözlerini kolu ile kapatarak sırtını arkadaşlarına döner ve onların saklanabilmesi için belirli bir süre sayar. Ebe duvarından çok da uzaklaşmadan onların saklandığı yeri bulmalı ve ebe duvarına gidip dokunarak “ebeledim” demelidir. Saklananlardan biri ondan önce ebe duvarına dokunur ve ebe derse aynı kişi bir sonraki oyun tekrar ebe olur.

2.   Mahalle Maçı

Farklı mahalle çocuklarının takım kurarak ölümüne karşılaştığı maçlar. Sokak kavgaları kaçınılmaz olsa da en keyifli sokak aktivitelerinden biriydi o yıllarda.

Eski sokak oyunları Eski Sokak Oyunları  - Mahalle Maçları
Eski sokak oyunları Eski Sokak Oyunları  – Mahalle Maçları

3.Sek Sek

Genellikle kız çocuklarının dik çizgiler halinde birbirlerini izleyen numaralandırılmış karelerden oluşan sokak oyunudur. Sayıların üzerine kırık kiremit taşı atılarak serinin bitirilmesi amaçlanır.   -sen çizgiye bastın yandın – hayır basmadım diyaloglarıyla kısa süreli küslüklerin yaşandığı denge oyunu.

Eski sokak oyunalrı sek-sek
Eski sokak oyunalrı sek-sek

4.Dokuz aylık

Sokakta maç yapmak için yeterli sayı yoksa oynanacak alternatif oyunlardan biridir. 1 i kalede 2 kişi karşı karşıya oluşturulan üçgende topu dışarıya atan kaleye geçer. 9 gol yiyenin çocuğu olur. Kafa golü 5 değişik stillerde gol atmak ise 2 sayılırdı.

Eski sokak oyunları - 9 Aylık
Eski sokak oyunları – 9 Aylık

5.Taso

Çok Fazla Oyun Türü Vardır 2 Tanesi ;
1-  Eğer daha önce taso oyununu oynadıysanız bu yöntemle oynamış olma ihtimaliniz yüksek. Bu yöntemde iki taraf bahis yoluyla belirledikleri bir miktar tasoyu arkası dönük bir şekilde üst üste oyun sahasına dizerler. Her oyuncunun elinde vuruş yapacağı bir adet taso olması gerekmektedir. Yani, bu oyuna başlayabilmeniz için en az iki tasoya ihtiyacınız var.

Eski sokak oyunları Taso
Eski sokak oyunları Taso

2 – İlk vuruş denilen bölümde yazı – tura ya da başka bir yolla oyuna hangi tarafın başlayacağı belirlenir. Oyuna başlayan taraf vuruş yapacağı tasoyu oyun sahasında arkası dönük şekilde dizilmiş kule şeklindeki tasolara tüm gücüyle fırlatır. Çarpmanın etkisiyle devrilen tasolardan ön yüzü dönük olan tasolar kazanılmış tasolar olur. Eğer oyuncu fırlatma sonunda hiçbir tasonun ön yüzünü çevirememişse hakkı biter ve diğer kullanıcı kuleyi düzelterek atışını yapar. Bu şekilde ilk kısım tamamlanmış olur.

6.Misket

Kuyu, Çukur, Şap, Doğurtmaca, Tumba gibi çok  türden geniş yelpazeye sahip oyunların başında gelir. En az 2 kişi ile oynanır. Genel itibariyle bir misketin bir misketi vurmasıyla oynanan, bir zamanların en zevkli oyunu

Eski sokak oyunları
Eski sokak oyunları

7.Uzun Eşşek

2 takım arasında oynanan, eğilerek birbirlerinin apış aralarına kafalarını uzatmaları sonucu zincir olmuş en az 3 veya 4 kişiden oluşan oyun.  Karşı takımın bu sıra zinciri olan arkadaşların üzerine atlamaları sonucu tek mi çift mi sorusuna verilen cevabın doğruluk niteliğine göre takımlar arası yer değişimi olur. Arkadaş arasında canı en tatlı olan genelde yastık olur.

8. 5 Taş

Adı üstünde 5 taş ile oynanan bu oyunda bir taş havaya atılarak o sırada yerdeki taşları da, birer birer, ikişer ikişer , üçer vb serilerde toplamak amaçtır. Seride görevi yapamayan başa döner

Eski sokak oyunları - 5 Taş
Eski sokak oyunları – 5 Taş

9.İp Atlama

Eski sokak oyunları - İp atlama
Eski sokak oyunları – İp atlama

10.Körebe

Seçilen ebenin gözlerinin bağlanmasıyla başlayan macera evde birkaç vazo kırılmasına ve en kötüsü en küçük ayak parmağını sert bir yere vurma gibi sonuçlara sebebiyet verebilen zevkli mi zevkli oyunlardan biri. Ebe eğer etrafında diğer arkadaşlarından birine dokunmayı başarırsa ebe o olur.

Eski sokak oyunları - Kör Ebe
Eski sokak oyunları – Kör Ebe

11.Yakar Top

2 grup arasında oluşturulan takımın biri ortada duran 2 kişiyi karşılıklı olarak vurma gayesindedir. Mahallenin en atletik çocukları havadan tuttukları toplar ile kazandıkları canları topun temas etmesiyle joker olarak kullanır. Grubun her zaman ortadaki oyunculara can veren sabri reyisi vardır.

Eski sokak oyunları Yakan Top

12.Mendil Kapmaca

Eşit sayıda oyuncudan oluşan iki takım arasında oynanır. Takımlar, aralarında 20-25 metre aralık bırakacak biçimde, karşılıklı birer sıra halinde dizilir. İki sıranın ortasındaki alanın tam orta yerine bir çizgi çizilir ve oyunu yöneten bir hakem ya da kaptan seçilir. Bu hakem bu çizginin durarak mendili de elinde tutabilir. Hakem oyuncuların isimlerini karşılıklı olarak çağırır. Veya “3′ler çıksın” der ve her iki takımdan üçüncü oyuncular koşarak mendili kapıp kaçar. Mendili kapanı kovalayan öbür oyuncu onu yakalamaya çalışır.

Eski sokak oyunları - Mendil Kapmaca
Eski sokak oyunları – Mendil Kapmaca

13.Topaç Çevirmece

Eski sokak oyunları topaç çevirmece
Eski sokak oyunları topaç çevirmece

 14.Yerden Yüksek

Yine oyuncuların arasından bir ebe seçilir. Kalan oyuncular etrafta yerden yüksek yerlere çıkarlar. Sürekli aynı yerde kalamaz, yer değiştirmek durumundadırlar ve yere indiğinde ebelenen yeni ebe olur. Park Ebesi’nde ise Parkın dışına kaçan kişi ebe olur.

Eski Sokak Oyunları – Yerden Yüksek

15.Birdir bir

Oyuna başlamadan önce oyuncular arasından bir başkan ve bir de ebe seçilir. (Sayışma ile, yaş-kuru ile, yazı tura ile seçilebilir.) Ebe daha sonra öne doğru eğilerek ayak bileklerini tutar. Daha sonra oyun başkanı önde olacak şekilde diğer öğrencilerde başkanın arkasına sıraya geçer. (Derin kolda dizilmeleri rahat atlama yapmaları açısından önemlidir.) Oyun başkanı olan çocuk ebenin sırtına ellerini koyarak atlar ve beraberinde “birdirbir” der. Daha sonra diğer oyuncularda sırasıyla aynı şekilde atlarlar. Oyuncular sırası ile şu tekerlemeyi söyler;

Eski sokak oyunları

Birdirbir Oyunu Tekerlemesi;

Birdirbir, İkidir iki, atlayamayan olur tilki, Üçtür üç, atlaması güç,  Dörttür dört, kuş gibi öt. Beştir beş, aldım bir eş. Altıdır altı, yaptım kahvaltı. Yedidir yedi, elim sırtına değdi. Sekizim sek sek. (Burada oyuncular atladıktan sonra sekerek gitmeye başlarlar) Dokuzum durak. (Atladıktan sonra arkadaşına değen ebe olur.)Onum orak, biçmeyen ebe On birim yağlı çörek. On ikim tuzlu börek.

En iyi Mobil Oyunlar yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.