İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kişisel Gelişim Aracı Olarak, Bilgelik Yönünde Pozitif Psikolojiye Etki Eden Film Önerileri

Son güncelleme tarihi Ekim 6, 2021

Filmleri Kişisel Gelişim Aracı olarak kullanmak, belki de kişisel gelişimin en keyifli yolu olur. Özellikle Filmlerin Pozitif Psikoloji’ye etkisi üzerine pek çok araştırma yapılmış, makaleler ve kitaplar yayınlanmıştır. Niemec tarafından 2007 Yılında Pozitif psikoloji film kriterleri belirlenmiştir. Biz bu yazımızda bu kriterlere uyan ve Bilgelik üzerine Pozitif Psikolojik etki uyandıran filmleri önereceğiz. İşte size bilgeliğe vurgu yapan, izlenmesi gereken psikolojik film önerileri ;

1. Hayat Güzeldir ( Life is Beautiful) – Bilgelik ve Yaratıcılık

Pozitif Psikolojiye etki eden film önerileri
Pozitif Psikolojiye etki eden psikolojik film önerileri – Life is Beautiful Bilgelik ve Yaratıcılık

Orjinal adı La Vita e Bella ‘dır. Film 1997 yılında çekilmiş ancak konu aldığı yıllar 1930. O yıllarda İtalya’da yaşayan yahudi bir kitapçının hayatını izliyoruz. Romantik ve komik unsurları içinde barındıran filmde drama, politik baskı, toplum psikolojisi her şey var. Kahramanımız aşık oluyor ve evleniyor. Bu evlilikten de bir erkek çocuğu dünyaya geliyor. Talihsizlik odur ki Almanya’da başlayan yahudi karşıtı hareketin sonrasında işgal için ilk durak İtalya oluyor. Kitapçının ailesini yahudi toplama kamplarına götürülmemeleri için ortaya koyduğu plan ve çaba ise gerçekten çok yaratıcı. Kitapçının Ailesini korumak için ortaya oyduğu çaba psikolojik film önerileri kapsamında bilgeliğin ve yaratıcılığın kullanımını pozitif yönde etkileyecek bir yapımdır.

2.Alice Harikalar Diyarında – (Alce in Wonderland)- Bilgelik ve Merak

Pozirif psikoloji ye etki eden film önerileri Alice
Pozitif Psikoloji’ye etki eden psikolojik film önerileri Alice in Wonderworld.

Küçüklüğümüzde kitabını okumamış olmayanların bile 5 farklı yılda çekilmiş filmlerinden birini izlemiştir kesin. İzlememiş olanlar ise sanırım Bilgelik ve Merak unsurlarını irdeleyerek izleyecek oldukları için daha şanslı olabilirler. Film Alice adlı genç kızın kendi için verilen sosyetik baloda, beyaz bir tavşanı izlemesi ile başka bir Dünya ya geçişi ile başlıyor. Güçlü genç kız karakterinin ön planda olduğu 2010 versiyonunda, güçlü aktör ve aktrisleri keyifle izleyeceksiniz. psikolojik film önerileri listemizin en klasik yapımı. Hayatı merak duygusu ile keşfeden ve yine bu duygu yönlendirmesi ile olayları irdeleyen bakış açısı.

3. Slerlock Holmes – Bilgelik ve Muhakeme

Sherlock Holmes aslında bir bilim adamı ve dedektiftir. Watson ise onun en yakın arkadaşı bir doktor ve gazidir. İkili bireysel yeteneklerini birleştirerek akıl almaz düşmanlarına karşı zekaları kullanarak üstün gelmeye çalışırlar. 2010 Yılı versiyonunda Robert Downey Jr’ın Holmes yorumu gerçekten mükemmel. Yönetmenin konuyu işleyiş tarzı da bilgeliği ve bunu eşsiz bir silah haline dönüştüren muhakeme yeteneğini apaçık gözler önüne seriyor. Bilginin muhakeme etme sürecinde kullanımına en güzel örnek. Psikolojik film önerileri listemizin aksiyon sever meraklılarının soluksuz izleyecekleri filmidir.

Sherlock Holmes bilgelik ve muhakeme yeteneğiine en güzel örnek film.
Pozitif Psikolojik Film Önerileri – Sherlock Holmes

4. Sözcüklerin Gücü (Akeelah and The Bee ) – Bilgelik ve Öğrenme

Akeelah Anderson karakterinin boş rolü canlandırdığı çok güçlü bir aile filmidir. Akeelah kelimeler ile arası çok iyi olan ve unu çok iyi kullanan bir çocuktur. Öğretmeni onu okullar arası bir yarışmaya sokmaya ikna eder. Film konusu bu süreçleri ailelerin ve etrafındakilerin yaşadık0alrını konu almaktadır. İnsanlar arasındaki güven konusunu filmde çok işlenmiş.

Pozitif Psikolojiyi etkileyecek film önerileri
Pozitif Psikolojik Film Önerisi Akeelah And The Bee

Yeni Bir Yaşam -(Life as a House) – Bakış Açısı ve Bilgelik

Hayatı darmadağın olmuş, depresyonda,eski eşinden olan oğlu ile sorunlu 40’lı aşlarda bir mimar. Hayatını ve hayallerindeki evini yeniden inşa etmek ister. Ama bu süreç onun düşündüğü kadar kolay olmayacaktır. Karısı onu terk eder. İlk karısı ve oğlu ile bir şeyler yapmaya çalışırlar. Film dağınık aile yapısına, aile içi iletişime göndermeler yapan bir dram filmi.

psikolojik film önerileri

Etik olamayan Psikolojik ve Sosyolojik Deneyler yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.