İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yürekli Olma Konusunda Pozitif Psikolojiye Etki Eden Film Önerileri

Son güncelleme tarihi Ekim 6, 2021

Pozitif Psikoloji insanın yaşam kalitesini artırmaya yönelik Psikolojinin bir dalıdır. Kişisel gelişim ise bu dalın bir parçasıdır. Kişisel gelişim süreci işlerken onu geliştirmek ve desteklemek ne kadar erken olursa , karşılığı da mutlaka o kadar büyük olacaktır. Bu yazımızda kişisel gelişim aracı olarak kullanabileceğiniz film önerileri hakkında olacak. Pozitif Psikolojiye yüreklilik vurgusu ile etki eden Filmleri sizlerle paylaşacağız. Bu filmler Niemec tarafından belirlenen ve geliştirilen Pozitif Psikoloji film kriterleri ile belirlenmiştir. Pozitif psikolojik film önerileri ;

Yüreklilik Konusu İşleyen Pozitif Psikolojik Film Önerileri

Ruanda Hoteli – (Hotel Rwanda) – Pozitif Psikolojik etki Cesaret

Pozitif Psikolojik Film Önerileri -Otel Ruanda

Film 1994 yılında gerçekleşen soykırımdan ve gerçekte bir çok kişiyi kurtaran Paul Rusesabagine’den ilham alınarak yapılmıştır.Paul Rusesabagine , Ruanda’nın başkenti Kigali’de ülkesinde lüks bir otel yönetmektedir. Yaşadığı zorluklar otel işletmeciliğinden ziyade Ruanda’nın içinde bulunduğu kaos ortamıdır. Irklar arasında herhangi bir ayırım yapmayan Paul Tutsi ırkından Tatiana ile evlidir ve çok mutludur. Şehirdeki Hutu milisleri, Tutsi leri öldürerek Başkenti kan gölüne çevirmektedirler. Barışın kaybolduğu bu ortam da Poul masum insanları ve çok sevdiği karısını korumak için bir şeyler yapmak zorundadır.

Umudunu Kaybetme – (Pursuit of Happyness) – Pozitif Psikolojik etki Azim

Pozitif Psikolojik Film Önerileri –

Will Smith, Chris Gardner rolünde bu filmde iyi bir eş, iyi bir baba rolündedir. Ancak işi ile ilgili sorunları vardır ve maddi geliri de çok düşüktür. Geçim sıkıntısı ve zorluklara dayanamayan eşi onu terk eder. Bu aslında felaketlerin başlangıcıdır. Terk edildiği yetmemiş gibi ev sahipleri de onları kapı önüne koyar. Hayatı zaten zor olan Chris şimdi oğlu ile beraber sokaklarda kalmıştır. Oğlunun ona olan sevgisi Chris’e’ mücadele gücü vermektedir.

Kazananlar Kulübü – (Win Win) – Pozitif Psikolojik etki Dürüstlük

Pozitif Psikolojik Film Önerileri
Pozitif Psikolojik Film Önerileri –

Mike Flaherty (Paul Giamatti), aslında Güreş sporunda tutkulu ödüller ve şampiyonluklar kazanmak isteyen lakin bir avukattır. Bir lisede gönüllü güreş koçluğu yapmaktadır. Hayata dair tüm ümitlerini ve azmini kaybetmiştir. Bununla birlikte artık ailesinin ihtiyaçlarını maddi olarak karşılamakta da zorlanmaktadır. Bu durumu ailesinden gizleyen Mike para kazanmanın illegal bir yolunu arar. Eski ve yaşlı bir müvekkilinin haklarını kendi üzerine geçirerek yeni bir kazanç kapısı elde eder. Fakat müvekkilin torununun işin aslını öğrenip karşına çıkması ile tüm planları değişir.

Artist – (The Artist ) – Pozitif Psikolojik etki Yaşam Coşkusu

Pozitif Psikolojik Film Önerileri
Pozitif Psikolojik Film Önerileri –

Cannes Film Festivali’nin 2011 yılındaki organizasyonun da The Artist, başrol oyuncusu Jean Dujardin’e George Valentin performansı ile “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü kazandır. Film 1920 yılının Hollywood sinema sektöründe geçmektedir. O döneme kadar sessiz çekilen filmler, teknolojik bir devrimle görüntü ve ses özelliği kazanır. Bu durum bir çok Hollywood çalışanı ve oyuncuları için kariyerlerinin bitimi anlamına gelmektedir. Biz dönemin aktörleri arasında yer alan George Valentin ve aklı fikri şöhret olmak olan, taze ve güzel oyuncu Peppy Miller’n hikayesini izleyeceğiz

Ondan Uzakta – (Away From Her) – Pozitif Psikolojik etki Sevgi

Pozitif Psikolojik Film Önerileri
Pozitif Psikolojik Film Önerileri –

Elli yıllık evi bir çift olan Fiona ve Grant emekliliklerinde huzurlu bir hayat sürmek için sakin bir kasabaya taşınır. Her şeyin çok güzel olacağını düşünen çift Fiona’ya Alzheimer teşhisi konması ile bambaşka bir yöne sürüklenir. Eşine bakmakta zorlanan Grant, Fiona’nın da isteğiyle bir bakım evine yatırılır. Belli bir zaman sonra Fiona’yı ziyarete giden Grant karısını hiç görmediği bir yaşam tarzı ile bulur.

Amelie – Pozitif Psikolojik etki Nezaket

Pozitif Psikolojik Film Önerileri
Pozitif Psikolojik Film Önerileri –

Bu Fransız yapımı film bizi genç ve özel bir kadının hayatını izletiyor; her daim hayat dolu, yaşama sevgi dolu gözlerle akan ve sahip olduğu pozitif enerjiyi çevresindekilere yansıtan Amelie’nin hikayesi. Anne ve babasını kaybetmiş olan Amelie, kendini başkalarının hayatlarını tamir etmeye, onları mutlu insanlar yapmaya adamıştır; bu adanmışlığı fark ettirmeden, bu durumdan bihaber olan insanların hayatlarını bir şekilde etkileyerek yapmaktadır. Peki başkalarının mutluluğu için çabalayan Amelie, bunları yaparken kendine dair neleri fark edecek ?

Filmler ile Kişisel Gelişimi destekleme ve Pozitif Psikolojiyi besleme amaçlı 2. paylaşımımızın daha sonuna geldik. Bu kapsamda paylaşımlarımızın devamı gelecek. Poziitif Psikoljik film paylaşımları için takipte kalın

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.