İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gişe Rekorları Kıran Shrek Aslında Gerçek mi?

Son güncelleme tarihi Ağustos 5, 2021

Sinema ve televizyonda defalarca izlenmesine rağmen ilk günkü etkisi hiç kaybolmayan bir animasyon yapım Shrek. Bir bataklıkta yaşayan ve herkes tarafından dışlanmış bir devin hikayesi. Shrek 1 DEN Shrek 4 e kadar devam filmleri çekilmiş. Shrek 5 inde yolda olduğunu biliyoruz. Peki bu Shrek gerçek bir insandan esinlenmiş olunabilir mi? İşte size Shrek’in ilham kaynağı Maurice Tillet ;

1903 Ural Rusya doğumlu Maurice Tillet

Shrek e benzeyen adam
Shrek ile son derece benzerlik gösteren Ünlü Fransız Güreşçi, ve şampiyon

Fransız bir öğretmen annenin ve Fransız bir demiryolu çalışanının Rusya da doğan çocukları Maurice. Babasını genç yaşta kaybeden Maurice 1917 yılında Rusya yaşanan devrim sonrasında Fransa’ya dönmüşler ve oraya yerleşmişlerdir.

Shrek e benzeyen adam
Shrek in ilham kaynaı Ünlü Gireşçi Tillet

Yüzünün çok masum ve güzel olmasından dolayı kendisine “Melek ” lakabı takılmıştır. 17 Yaşına geldiğinde ise onun için yeni bir hayatın başlangıcı olur.  Ayakları, elleri ve kafasında orantısız bir büyüme baş gösterir ve kendisine akromegali (temelde fazla büyüme hormonu salgılama) teşhisi konur.

Shrek e benzeyen adam

Çok zeki ve başarılı olan Tillet Fransız deniz kuvvetlerinde 5 yıl mühendis olarak görev yaptı. Bir çok dil biliyor ve şiir yazıyordu. Carl Pojello ile singapur’da tanıştıktan sonra ise yeni bir dala başladı. Carl profesyonel güreşçiydi ve onu da güreş konusunda ikna eti. 2. Dünya savaşı sonuna kadar da İngiltere ve Fransa da güreşti. 1937 de Amerika Birleşik Devletlerine göç eden Tilet hayatını geri kalanını burada sürdürdü.

Tillet Mayıs 1940´da Boston merkezli ağır sıklet şampiyonluğu unvanını elde etti ve bu unvanı 1942´ye kadar kordu. 1944 de tekrar unvanını geri kazanan güreşçi Aralıksız 19 maç boyunca minderden zaferle ayrıldı. Hastalığı ağırlaşmaya başlayınca son maçını 1953 te yaptı ve güreşi bıraktı. 1954 Yılında Fransa da kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Shrek in ilham kaynağı profesyonel güreşçi Tillet

Shrek in yazarlarından veya yapımcılarından bir açıklama gelmiş olmasa da iki karakterin sadece fiziksel olarak değil, sempatik ve neşeli tavırları ve zekaları da birbirlerine çok benzer.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.