İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“İnadım İnat” Dediler Milyonluk Projelere Kafa Tuttular Dünyadan İnatçı Mal Sahibi Örnekleri

Son güncelleme tarihi Ağustos 5, 2021

Evlerini veya arazilerini kamuya veya özel şirketlere satmayı reddederek değişik mimarı sonuçların ortaya çıkmasına sebep olmuş inatçı Mal sahipleri. Kimisi devlete kafa tutup havaalanının ortasında varlığını sürdürürken, kimisi bir Avm nin kenarında kamış. Akıllara durgunluk verenler ise otoyolların üzerinde kalan keçi gibi inatçı mülk sahipleri. İnat seviyesi Nirvana’ya ulaşmış insanlar ;

Japonya Narita Havaalanının Ortasındaki Çiftlik

Sanrizuka Direnişi olarak tarihe geçen bu olay Japonya nın Başkenti Tokyo’nun havaalanı ihtiyacını karşılamak için açıklanan 2. dev havaalanı inşaat alanı sonrasında başlamıştır. Dünya basının yakından takip ettiği bu olayda can kayıpları bile yaşanmıştır.

Çiftliğini satmayan inatçı Adam
Bir havaalanının ortasında kalan inatçı çiftlik sahibi

Gel gelelim sonucu Şito adındaki çiftçi arazisini satmamıştır. Durum böyle olunca Şito’nun arazisi aşağıda resmini görebileceğiniz gibi havaalanının ortasında faaliyetlerini devam ettirmektedir. Şito 1999 Yılında 84 yaşında vefat etmiştir. Bayrağı ise oğlu Takao devralmış ve çiftçilik yapmaya devam etmiştir.

İnatçı çiftlik sahibi
Havaalanı içerisinde ekim biçim işlerine devam eden Takao

Edith Macefield

84 Yaşındaki Edith AVM yapımı için inşaat firmalarının verdikleri 1 Milyon dolarlık teklifi red eden ve sonrasında bir halk kahramanına dönüşen kadındır. Evini satmaya ika edilemeyen Edith yüzünden Avm planı, Edith’in evinin çevresinden dolanacak şekilde revize edilmiştir. Hatıraların parasal değeri yok diyen Edith ve evi daha sonra ünlü animasyon UP /Yukarı Bak’ e ilham olmuştur.

inatçı ev sahibi Edith
Up Animsyon Filmine İlham Olan Ev

Mary Cook’un Evi

1915’li yıllarda Manhattan’daki kentsel dönüşüme dahil olmak istemeyen Bayan Cook evini inşaat firmalarına satmadı. Önce 1915 de sol yanına 1924’de sağ yanına iki bina yapıldı. 1941 Yılında bu binalar devasa apartmanlara dönüştürülse de 1932 Yılında vefat eden kadının evi halen orada durmaktadır. Sanat evi olarak hizmet veren yapı şimdiye dek binlerce esere ev sahipliği yapmıştır.

Evini satmayı red eden inatçı Cook
iManhattan da sıkışmış kalmış gibi görünen inatçı Cook’un evi.

Avustralya Melbourne

Melbourne’de evini müteahhitlere satmayı ret eden bir baka inatçı ev ahibi vakası

inatçı ev sahipleri Avustralya Melborn

Yarım Dubleks m Olur ?

Toronto’da daha sonra evini satmaktan vazgeçen adam yüzünden evin yarısını inşa eden Mimar

New York Sokakları

New York sokaklarında modern devasa binaların arasında sıkışıp kalmış bu türden çok faza yapı olduğu biliniyor. Gothic esintili bu ev yeniliği kafa tutmuş.

Çin

Çin / Zhejiang eyaleti Wenling de eski tip birbirine yapışık klasik mahallelerinden geriye kalan son ev sahibi evini, maliyeti olan 600 Bin Yuana değerinden çok daha düşük teklif verildiğini savunarak satmadı. Önce yolu inşa eden şirket evin önüne kadar geldi. O süreçte adamı ikna edebileceklerini düşünüyorlardı. Düşündükleri gibi olmadı inatçı ev sahibi evini satmadı. Firmada yolu döner kavşağa çevirdi.

inatçı Çinli ev sahibi
Çinli inatçı ev sahibi

Çin’den bir başka inatçı ev sahibi örneği. Bu binada son kalan 3 aile çıkmayı ret edince çevreyolu kavşağını etrafına yapmak zorunda kalmışlar.

İnatçı apartman sahipleri

Guangxi Zhuang Özerk Bölgesinden bir başka inatçı toprak sahibi örneği ;

Anladığımız Kadarıyla Çin de çok fazla inatçı insan var ve aslında bu insanlara o kadar saygı duyuluyor ki projelerin hepsi değiştirilmiş.

Aşağıdaki evin bir kısmı yıkık dökük. Yerel yetkililer evin elektriğini ve suyunu kesmişler. Bunca baskıya rağmen içinde insanlar yaşamaya devam etmiş. Bulabildiğim en net bilgi 2010 yılına kadar insanlar burada yaşamaya devam etmiş.

Washington Dc’de bir diğer manzara. Mimarlar derinlik konusunu gayet başarılı bir şekilde çzmüşler.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.