İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Aralarında Bir Türk’ün de Bulunduğu Dünyanın 3 Mikro Heykeltıraşı ve Eserleri

Son güncelleme tarihi Ağustos 31, 2021

Mikro Heykeltıraş kavramında ilk olarak Mikro kelimesinden bir sonuca varabiliriz. Küçük heykel yapanlara “Mikro Heykeltıraş” denir. Ama ne kadar Küçük ? Burada asıl soru bu olsa gerek ne kadar küçük ? Bir iğne deliğine sığacak bir deve kervanı ? İncir çekirdeğinden tespih ? Yada alet olarak örümcek bacağındaki kıl ile törpülemek ? Sanırım bu tanımdan sonra neden koca Dünya da 3 tane Mikro Heykeltıraş sanatçısı olduğunu anlamışızdır. İşte yetenekli Mikro heykeltıraş sanatçıları ve göz nuru eserleri ;

Türk Mikro Heykeltıraş Sanatçısı Necati Korkmaz Kimdir ?

Aslen Yozgatlı 1963 Yılında Ankara Doğmuş. Antropoloji eğitimini tamamlamış. 1985 Yılından bu yana Mikro Heykeltıraş sanatı ile ilgilenen Necati Korkmaz, geleneksel, unutulmuş ve unutulmaya yüz tutmuş Türk sanatları üzerinde araştırmalar yapmış. Aynı zamanda Gubari (Gözle görülemeyecek kadar küçük yazı ve hat sanatı) sanatçısı da olan Korkmaz, Tekke sanatları dalında uzmanlaşmış.

Mikro heykeltıraş Necati Korkmaz
Mikroskop altında hat yazılan yarım mercimek tanesi

Hat sanatının 25 Eserini ayrı, ayrı , tek bir Tilki Bıyığı kılı ile yapılmış fırça ile Mikroskop altında yarım mercimek tanesine çizmiştir. Yukarıdaki resimde kataloğun boyutunu görebilirsiniz. Bu eserlerin tamamı 1 cm karelik bir eser oluşturdu.

İğne deliğine 3 ayrı tavırda dönen semazen heykeli oyan yetenekli sanatçı, ortadaki semazenin altına incir çekirdeği koymuş. Bu çalışması yaklaşık 7 ay sürmüş. Örümcek bacağındaki kılları kazıma aparatı olarak kullandığını söyledi .

Heykeltıraş Necati Korkmaz Toplu iğneye çini işleme
Çini sanatının en küçük örneklerini toplu iğne ucuna nakşeden Mikro Heykeltraş Necati Korkmaz

Geleneksel çini sanatının en küçük örneklerinin bir toplu iğne başına işlemiş. Bu çini örneklerinin küçük boyutu üzerine bir de hat süslemeleri ve Kur’an dan ayetler yazılmış. Çiniler toplam 6 farklı parçadan oluşuyor. İsmine Mevlana Özel Koleksiyonu adı verilmiş.

Heykeltıraş Necati Korkmaz 7 mm satranç tahtası ve seti
6 mm boyutunda seramikten mikro satranç maası

Dünyanın en küçük seramik satranç takımının yapımı da değerli sanatçıya ait. Sanatçının yaptığı iş o kadar hassas ki bir kalem ucuna işlediği İstanbul siluetindeki cami minaresi havada uçan bir kıl yüzünden kırılmış. Kırılan çalışmaların onarılmasının mümkün olmadığını ve yeniden başladığını söylüyor ünlü Mikro Heykeltıraş.

Heykeltıraş Necati Korkmaz kalem ucuna İstanbul silüeti
Mikro heykeltıraşın kalem ucuna İstanbul silüeti.

Sanatçının 40’a yakın eseri mevcut. Sanatçının eserlerini mikroskop ve dev büyüteçler ile izleyebiliyorsunuz. Kuşadası minyatür sergi alanında sanatçının ve daha birçok eseri görebilirsiniz. Mikro Heykel sergi alanı Dünyada 3. Türkiye’de ise ilkdir..

Mikro heykeltıraş İğne ucuna bisiklet

Sanatçının sigara sağlığa zararlıdır adlı çalışması. Sigar üzerine seramikten oyulmuş cemaat, imam ve tabut


Bir Başka Mikro Heykeltraş Willard Wigan

1957 Doğumlu Jamaika2lı göçmen bir ailenin oğlu. Disleksi ve Asperger sendromlu bir çocukmuş. Okumayı öğrenememesi yüzünden arkadaşları ve öğretmenleri tarafından çok kez alay konusu olmuş. Bu olay onu zaten ilgili olduğu heykeltıraşlığa daha çok itmiş.

Mikro heykeltıraş Willard Wigan
Heykeltıraş Willard Wigan‘ın iğne deliğine son yemek çalışması

Adını duyurduktan sonra sanat dalında bir çok fahri Doktorluk kazanan Willard daha küçük heykeller yapmak istediğini söylüyor.

Kendisi 2015 Yılında tüm eserlerini gösterdiği bir sergiye katılmış.

Mikro heykeltıraştan muazzam eserler.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.